Pokud jste vyhodili staré CD, možná toho budete litovat
Cédéčko bylo kdysi skvělý vynález. Malé, třpytivé, luxusní a skladné. Nyní jdou znovu do módy a doslova válcují trh, raketově stoupá jejich prodej. Světové hudební hvězdy se předhánějí v milionových prodejích.
Podle zprávy Luminates 2024 Midyear Music Report dosáhly prodeje cédéček 16,3 milionů kusů jen v první polovině roku 2024. Směle dohánějí vinyly, kterých se prodalo 17,4 milionu.
Přitom za celý loňský rok se celkově prodalo „jen“ 20,9 milionů CD nosičů, tedy je to velmi citelný vzestup prodejnosti.
Nabízí se otázka, jestli se vrací retro, jestli lidé znovu začínají tíhnout k zálibě držet hudební nosič v ruce a jiné, především streamovací formáty, jsou příliš neuchopitelné? Nebo je to jen dílo nostalgické nálady boomerů a generace X?
Překvapení! Trh válcují mladí
Podle výzkumů ale válcují trh mladí. Generace Z, tedy ti, kteří se narodili na přelomu století.
Údaje SNEP, francouzské skupiny nahrávacího průmyslu, ukazují, že 43 % lidí, kteří kupují CD, jsou mladší 35 let a dalších 20 % kupujících patří do věkové skupiny 35 – 44 let.
Sběratelské kousky, zdá se…
Překvapujícím faktem je, že podle těchto výzkumů se část kupujících zaměřuje spíše na sběratelství, než aby cédéčka skutečně používali k přehrávání. Kupují nosiče, přičemž uvádějí, že CD přehrávače nevlastní.
Lákadlem jsou limitované edice, speciální balení nebo extra obsah.
CD stále vydávají i hvězdy
K popularitě a radosti z toho, že máte album i fyzicky, přispívá samozřejmě celý hudební průmysl. Hvězdy jako Taylor Swift nebo Beyoncé pravidelně vydávají svá díla na cédéčkách. Taylor Swift prodala v polovině letošního roku 2,47 milionů kopií svého alba The Tortured Poets Department.
Proč je CD lepší a proč se možná vrátí do módy?
Generace rodičů dnešní mládeže si patrně pamatuje věčnou svízel s přehráváním cédéček a riziko poškrábání, kterému se skoro nedalo vyhnout. Zdaleka tedy nejsou ideálními nosiči. Ale přesto… Hmatatelnost, kterou album v takové podobě nabízí, je lákavější. Stejně jako pocit „vlastnění hudby“. Na vině může být strach, že streamovací služby mohou skladby odstranit takřka přes noc.
Výhodou je také plnější zvuk, cena cédéček je nižší oproti sběratelským vinylům. Někteří dokonce považují CD za levnější variantu hudby obecně, protože nemusí utrácet za pravidelné předplatné streamovacích platforem s hudbou, ačkoliv i streamovacím platformám stouply příjmy o více než 8 %.
Cesta cédéček je dnes těžší
Sbírku CD má možná doma ještě každý z minulosti, ale jak se obměňuje domácí elektronika, ubývá možností, jak je vůbec přehrát. CD slot na hifi věžích už nebývá pravidlem, počítačové sestavy se už také standardně dělají bez přihrádky pro přehrávání CD a DVD. Naštěstí je dobrým řešením samostatné pořízení CD a DVD přehrávače, který se dá použít jako externí součást počítače nebo notebooku, některé typy zapojíte i k smart televizím.
CD si svá místa pravděpodobně budují vedle vinylů
Zdá se, že cédéčka si budují především sběratelskou a cennou pozici na poličkách uživatelů společně jako vinyly. Streamovací platformy i CD mohou vedle sebe existovat naprosto bez potíží. Jako všední a sváteční šaty v jedné skříni.
Pokud jste sbírku vyhodili, možná budete litovat
A možná dojde i na časy, ve kterých třpytivé disky v plastových krabičkách, které jste před pár lety vyhodili s tím, že už je stejně nebude nikdo poslouchat, začnou nabývat na ceně. Stanou se cennými úlovky pro sběratele i ty, kteří si z nostalgie chtějí ještě CD pustit v jeho plné síle. A otázkou je, jestli se nepřizpůsobí zpětně také výrobci elektroniky a nezačnou znovu nabízet třeba ještě sofistikovanější CD přehrávače.
Zdroj: headphonesty.com, euronews.com, edition.cnn.com