Pozor na riziková slova ve vyhledávačích. Podvodníci cílí na lidi, kteří vyhledávají fráze jako "rychlý výdělek" nebo "pasivní příjem"
To, co vyhledáváme na internetu, je naše virtuální stopa. A ta může být v některých případech celkem slušnou návnadou pro podvodníky všeho druhu. Pozor si dejte zejména na konkrétní slova nebo slovní spojení.
Při zadávání slov do vyhledávače chceme být co nejpřesnější. Vyhledávače pak přesněji vyhodnocují a upravují budoucí výsledky. Čím déle hledáme konkrétní spojení, čím déle na jednotlivých stránkách jsme, tím přesnější a více personalizované, upravené na osobní míru, budou výsledky.
Určitá slova ve vyhledávačích postupně nalákají vyhledávač tak, že se k vám budou stahovat tématicky podobné stránky, u kterých je samozřejmě vyšší riziko podvodných háčků, které jen čekají na to, až na ně kliknete.
Rizikové weby lákají malvertisingem
Ačkoliv malvertising občas bývá i na jinak bezpečných webech (například zpravodajství), mnohem více těch podivných zavirovaných inzerátů, jež lákají, abychom na ně klikli, protože zdánlivě nabízí řešení našeho problému na míru, najdeme na stránkách na první pohled rizikových. Weby s videotékou pro dospělé, nelegálním mediálním obsahem, když budeme hledat cheaty do her nebo kradený hudební obsah. Rizikové jsou také seznamky nebo slevové weby. Na inzerát pak stačí kliknout a do počítače může proniknout vir. Přijít pak můžeme ke krádeži přihlašovacích údajů do bankovnictví nebo kryptopeněženkám.
Pozor na „překlepové domény“
„Když ono to vypadalo stejně!“ Chce se nám říct. Překlepové domény bývají někdy svou webovou adresou podobné těm, které běžně používáte, vypadají v adrese jako neúmyslný překlep, jiná doména. Podvodná doména se podobá té legitimní.
Toto se přihodilo u falešných zaměstnanců pro OBS studio nebo Notepad+++. Vždy tyto a podobné free programy stahujte z opravdu osvědčených zdrojů. Zdroje z Google Ads nemusí být vždy v pořádku.
Tyto domény jsou navíc někdy uváděny v horní části vyhledávání, takže je pravděpodobné, že na ně uživatelé kliknou snadněji, nabízí se prostě jako první volba. Jak se tam podvodné stránky dostanou? Majitelé webových stránek používají ke zvýšení pozice ve vyhledávači nekalé praktiky, které Google není schopen ihned odhalit, například cílené plnění webu klíčovými slovy, maskují svůj obsah, vydávají ho za jiný, což zjistíme až po kliknutí. Také často manipulují s hodnocením ve vyhledávání.
Jak se chránit?
Antiviry, antimalware progamy pomáhají, ale nejsou stoprocentní. Dobré je také blokovat zobrazovanou inzerci. Blokovat cookies a nepřijímat je, to jsou malé textové soubory, které ukládají vaši historii prohlížení a vaše preference. Často aktualizovat software či se poohlédnout po programech, které se přímo na tyto aktivity a jejich blokování či rozeznání zaměřují.
Riziková slova pro vyhledávače, která lákají podvodníky
Čím tedy přilákáte virtuální pozornost podvodných stránek a ohrozíte tak své údaje a přístupová hesla? Dejte si pozor na to, co vyhledáváte.
Podvody míří obecně na lidi v nouzi, takže slovíčka jako: „rychlý výdělek“, „půjčka bez ručitele“. Míří na lidi, kteří jsou ochotni uvěřit snadným výsledkům: „výdělek bez práce, pasivní příjem“ nebo „zhubnout bez námahy“. Míří také na ty, kteří nemají řádné zabezpečení počítače: „jak obnovit heslo“ apod.
Vyhledávače reagují také na emoce, takže nepřidávejte slovíčka jako „zoufale chci obnovit heslo“, „efektivní pomoc s pasivním příjmem“ apod.
Hledáte-li něco z podobných témat, klikejte jen na ověřené zdroje, násobně více si dávejte pozor na přesné a plné znění adresy, na kterou skutečně klikáte.
Zdroj: forbes.com, nypost.com, dailymail.co.uk