Podvodníci mají nový způsob, jak ukrást peníze z účtu pomocí IBAN. Zašlou vám falešné inkaso

Přidat na Seznam.cz

V dnešní době snad už neexistuje nikdo, kdo by neměl zřízený bankovní účet u některé z tuzemských bank. A většina lidí má u toho navíc zřízeno také internetové bankovnictví, které nám usnadňuje život.

Všechno vyřešíme na telefonu pomocí aplikací. Potřebujeme si něco koupit a díky internetovému bankovnictví to je ihned. Většinou ho využíváme automaticky a nikdy nás nenapadne, že bychom si měli dát pozor.

Všichni si myslíme, že jsme proti podvodníkům imunní, že jsme dostatečně opatrní. Známe základní pravidla, jako jsou „nikomu nic neříkat do telefonu a neposílat SMS zprávy s údaji, které lze zneužít“.

Ale pojďme si pro jistotu zopakovat základní pravidla, abychom se nestali i my obětí zlodějů.

Pán s terzorem.
Každý chce aby jeho peníze byly v bezpečí Zdroj Shutterstock

Pravidla bezpečnosti v online bankovnictví

Nejdůležitější je silné heslo. Nemělo by připomínat nějaké slovo a měly by tam být velká i malá písmena a speciální znaky. Ale mnohem bezpečnější podle tecs.cz je biometrie. Jedná se o otisk prstu nebo Face ID.

Pokud už používáte biometrii ve svém mobilním telefonu, přidejte si dvoufázové ověření, abyste si bezpečnost ještě pojistili. Zadáte uživatelské jméno s heslem a potom další jednorázový kód, který banka zašle na vaše telefonní číslo.

Samozřejmě si dejte pozor na odkazy, které neznáte. Když vám do e-mailu nebo do SMS zprávy dorazí odkaz od neznámého odesílatele, NIKDY odkaz neotevírejte. Své číslo karty nikomu nesdělujte. A už vůbec ne po telefonu!

Další riziko představují samozřejmě veřejné internetové sítě, přes ně se pak může kdokoli dostat do vašeho mobilního zařízení. Nepřipojujte se na ně.

Podvodníci totiž používají velice jednoduchý způsob, který zmiňuje pro extra.cz Robert Šuman, vedoucí výzkumného oddělení ESET, která vyvíjí software pro kybernetickou bezpečnost:

„V současné době je zabezpečení bankovních systémů na velmi vysoké úrovni. Z toho důvodu sledujeme dlouhodobě trend zaměření aktivit útočníků na nejzranitelnější článek v celém řetězci – uživatele. Dlouhodobě představují nejvyšší riziko phishingové e-maily a SMS, podvodné aplikace a nejrůznější druhy kódů, které cílí jak na osobní počítač, tak na chytrý telefon uživatele.“

Takže opravdu dodržujte výše zmíněná pravidla, abyste měli své finance pod kontrolou. Ale bohužel podvodníci opět objevili nový způsob, jak vás okrást.

Překvapená žena.
Nikdo z nás nechce aby nám z účtu zmizely peníze Zdroj Shutterstock

Nezadávejte nic, co není potřeba

Podvodníci vám ale mohou ukrást peníze pomocí velmi jednoduchého triku. Pomocí vašeho IBAN! Když budete znát jejich postup, možná vás to ochrání. 

Co je IBAN?

IBAN (International Bank Account Number) slouží k identifikaci bankovního účtu pro zahraniční převody peněz. Je to kombinace čísel a písmen. Tohle číslo se řídí mezinárodní normou ISO 13616.

Proč být opatrný?

Říct někomu IBAN není až tak nebezpečné. Ale pokud má podvodník kromě jiných vašich osobních údajů ještě navíc IBAN, může vytvořit falešné povolení k inkasu. Tím ale podvodníci nekončí a následně mění bankovní účty.

V dnešní době inflace hledá spousta lidí způsoby, jak tyto peníze investovat. Kryptoměny nebo akcie se zdají některým investorů příliš rizikové, zvolí proto raději termínované vklady v zahraničí. A tady byste měli zpozornět!

Pokud přemýšlíte, že byste si vložili peníze na termínovaný vklad, dejte si pozor na souběh několika podezřelých událostí.

  1. Dostanete nabídku na vklad, který by mohl sloužit jako ochrana před inflací.
  2. Nabízené úroky nejsou přehnaně vysoké, ale jsou o něco vyšší než nabízejí prověřené poskytovatelé i banky.
  3. Poté vám zašlou falešný formulář údajně pro partnerské banky.
  4. Následně vás navedou na převod peněz na nově zřízený účet, pro které jsou zavedeny kódy IBAN.

Česká národní banka pravidelně varuje před podvodníky.  

cnb.cz

Zdroje: tecs.cz, extra.cz, security.stackexchange.com, cnb.cz