Podle odborníků mohou za rakovinu tyto zvyky. Ve více než 40 % případů

Přidat na Seznam.cz

Každý den máme šanci naše zdraví trochu popostrčit tím správným směrem. Zatímco některé nemoci přicházejí bez ohlášení, tak mnohým z nich můžeme předejít. Někdy stačí jen pár drobných změn, aby 4 z 10 případů rakoviny vůbec nevznikly. Změna je možná jednoduchá a výsledky vás mile překvapí.

Rakovina. Jen to slovo samo o sobě vzbuzuje respekt. Postihuje miliony lidí a vědci i lékaři každý den hledají způsoby, jak její vliv na naše životy zmírnit. Jedním z překvapivých zjištění je, že až 40 % rakovinných onemocnění souvisí s rizikovými faktory, které lze ovlivnit změnou životního stylu.

lékařka ukazuje ženě rentgenový snímek
Nezdravé návyky ohrožují zdraví zdroj Shutterstock

Jak naše každodenní volby ovlivňují zdraví

Nejnovější studie publikovaná na healthday.com ukazuje, že životní styl a každodenní volby mají zásadní vliv právě na vznik rakoviny. Výzkumníci analyzovali data o rakovině v USA a zjistili, že určité chování a zvyky významně zvyšují riziko onemocnění.

Kouření: Hlavní viník

Kouření a rakovina – tahle dvojka k sobě má bohužel blíž, než je zdrávo. Kouř z cigaret totiž není jen „obláček“ dýmu, ale skutečný rizikový faktor, a to nejen pro rakovinu plic. Podle studie kouření stojí za 20 % všech případů rakoviny a způsobuje téměř třetinu úmrtí.

A i když kuřáků postupně ubývá, úmrtí spojená s kouřením zůstávají překvapivě vysoká. Hlavní autor studie to shrnul trefně: „Navzdory významnému poklesu kouření počet úmrtí na rakovinu plic (připisovaných kouření cigaret) ve Spojených státech zůstává alarmující.“

Obezita a nedostatek pohybu

Bohužel tento nešvar není jen otázkou pohodlí v oblíbených džínách.

Obezita a nadváha jsou spojené s téměř 8 % případů rakoviny – a přebytečná kila zvyšují riziko nejen cukrovky, ale také rakoviny prsu, tlustého střeva nebo dělohy. Sedavý styl života tomu všemu rozhodně nepomáhá. Čím více času trávíte na gauči, tím více riskujete.

Konzumace alkoholu a jeho vliv

Za zhruba 5 % případů rakoviny může právě alkohol. Nadměrné popíjení zvyšuje riziko rakoviny jater, prsu, tlustého střeva a dalších částí trávicího traktu. A i když se zdá, že jedna sklenička neuškodí, v dlouhodobém pohledu může mít vliv, zvlášť pokud máte ke „genetické smůle“ sklon. Takže příště? Možná to s tou skleničkou přece jen raději trochu přiškrťte.

UV záření a infekce

Slunce je skvělý zdroj vitamínu D, ale jak se říká „všeho moc škodí“. Jeho paprsky se mohou stát dost nebezpečné. Nadměrné slunění nebo časté návštěvy solárií významně zvyšují riziko rakoviny kůže – a nejde jen o obyčejné spálení. Melanom, nejagresivnější forma rakoviny kůže, se objevuje právě kvůli UV záření. Až 80 % případů melanomu by přitom šlo předejít jen tím, že se budeme chránit a nezapomeneme na opalovací krém.

Ale není to jen slunce, co stojí za pozornost. Některé infekce, jako virus HPV nebo hepatitida B, také zvyšují riziko rakoviny – HPV je spojován s rakovinou děložního čípku, zatímco hepatitida B je riziková pro játra. Očkování proti těmto virům patří mezi nejúčinnější způsoby, jak na ně vyzrát a chránit se i před dalšími zdravotními problémy.

rakovinové onemocnění
Prevence je nejlepším krokem k uzdravení zdroj Shutterstock

Prevence a důležitost zdravého životního stylu

Zdravý životní styl není jen o lepším pocitu, ale hlavně o preventivním kroku k pevnému zdraví. Hlavní autor studie to shrnuje trefně: „Tato zjištění ukazují, že je stále potřeba zlepšovat přístup k preventivní zdravotní péči a povědomí o preventivních opatřeních.“

A jak na to? Jednoduché změny, jako je omezení kouření nebo snížení konzumace alkoholu, jsou prvním krokem. Také sáhněte po čerstvé a zdravé stravě, zkuste své tělo denně rozhýbat a nezapomínejte na ochranu před UV zářením.

Zdroj: www.magyarhirlap.hu, www.healthday.com, www.mou.cz