Plán EU se hroutí. Klasické automobily se spalovacími motory našly v blízkosti ČR zachránce

Přidat na Seznam.cz

Mělo jít pouze o formální krok – automobily se spalovacími motory měly být od roku 2035 vyřazeny z provozu díky zákazu prodeje nových aut od tohoto data. Nakonec se však ukázalo, že to nebude tak jednoduché. Na poslední chvíli dal německý spolkový ministr dopravy Volker Wissing spalovacím motorům stopku, jak píše server Der Standard. Němci chtějí dále jednat o výjimkách, které zohledňují syntetická paliva. A ostatní se přidávají.

Nejnověji se na stranu Němců postavil rakouský kancléř Karl Nehammer z Rakouské lidové strany. V pátek představil svou vizi pro zemi do roku 2030. To, co by jinak bylo typickým rétorickým a politickým „cvičením“ zejména pro domácí publikum, tentokrát vzbudilo pozornost i z celoevropského hlediska a tématu se okamžitě chopila média i mimo Rakousko.

„Budu vystupovat proti zákazu spalovacích motorů,“ prohlásil šéf rakouské vlády s odkazem na možná jednání v rámci summitu EU. „Co je to už za vizi budoucnosti, když vypnete spalovací motory a pak se zaměříte čistě na jeden druh pohonu?“ dodal. Ptá se Nehammer s odkazem na syntetická paliva jako jednu z možných budoucích alternativ k elektromobilitě.

Zároveň zdůraznil argument, který je nepochybně platný i ve slovenském kontextu. Podle Nehammera je Rakousko zemí automobilů nikoli proto, že by jich bylo tolik, ale především proto, že v jejich vývoji a výrobě pracuje kolem 80 000 lidí.

Jak se dostat z klimatické krize?

Debata o klimatických změnách nabývá podle rakouského kancléře „podivných tvarů“. Někdy má podle svých slov „pocit, že se musíte omluvit za to, že jste vůbec na tomto světě“.

Zároveň se však prý Nehammer zdráhá bagatelizovat obavy ze změny klimatu. Vrcholný politik se spíše domnívá, že k boji proti nim je zapotřebí kreativita, inovace a neustálý technologický pokrok.

V rakouské vládě však nepanuje jednotný názor na spalovací motory a s tím související masové rozšíření elektromobility. Tamní ministryně životního prostředí Leonore Gewesslerová (Zelení) v nesouhlasné reakci na Nehammerův projev uvedla, že boj proti klimatickým změnám vyžaduje „odhodlání a odvahu“. Ideologické lpění na spalovacích motorech – ani se zapojením nových technologií – podle ní situaci nevyřeší.

Zdroj: redakce, derstandard.at