Plán Bruselu odhalen: řidičský průkaz má být nahrazen mobilní aplikací. Bude to povinné?

Přidat na Seznam.cz

Zahoďte řidičský průkaz z peněženky a noste u sebe pouze mobilní telefon a aplikaci. Dokážete si to představit? Takový je plán Evropské unie, o němž informuje největší německý autoklub ADAC. Má být součástí nové rozsáhlejší směrnice o řidičských průkazech a zřejmě půjde o něco podobného, co už znají v sousedním Rakousku. Řidičský průkaz, jak jsme na něj byli léta zvyklí, je nahrazen QR kódem.

Cílem EU je, aby v případě policejní kontroly nebo například při pronájmu auta stačilo předložit digitální řidičský průkaz nahraný do mobilní aplikace v chytrém telefonu. Podle ADAC se zvažuje použití QR kódu, aby byl dokument co nejvíce chráněn proti manipulaci.

V této fázi se v Bruselu pracuje na nové legislativě a euroúředníci připravují konečné znění, takže se během roku může ještě mnohé změnit.

Mnoho podrobností zatím zůstává nejasných, včetně toho, jak by uznávání takového digitálního dokumentu v zahraničí fungovalo. Nezodpovězená je také otázka, zda by se jednalo o jakýsi doplněk k dnešnímu klasickému řidičskému průkazu v podobě plastové karty, nebo zda by jej nový řidičský průkaz přímo nahradil.

Pokud se plány EU stanou skutečností, bude také důležité zjistit, do jaké míry budou mít státy při jejich provádění volnou ruku. Pokud by se jednalo o dobrovolnou iniciativu, zkušenosti naznačují, že Česká republika by patřila mezi země, které se zavedením takové inovace spíše otálejí.

Rakušané už ho mají

Pro příklady mobilních řidičských průkazů nemusíme chodit daleko. V Rakousku chtějí v budoucnu digitalizovat všechny doklady, pro začátek jsou to elektronické řidičské průkazy a následovat mají registrační karty vozidel. Obyvatelé Rakouska, kteří chtějí používat digitální řidičský průkaz, tak mohou učinit již nyní.

Musí si stáhnout bezplatnou mobilní aplikaci. Ta je k dispozici pro nejrozšířenější operační systémy Android a iOS, takže k ní má přístup prakticky každý, kdo má chytrý telefon. Pokud vás na místních silnicích zastaví rakouská policie, stačí při dopravní kontrole ukázat QR kód v aplikaci a již nepotřebujete klasický řidičský průkaz.

Novinka v Rakousku může být užitečná zejména pro zapomnětlivé řidiče, kteří si často zapomínají vzít s sebou na cestu řidičský průkaz. Za takový přestupek musíte počítat se sankcemi. Problémem však zůstává, že rakouský digitální mobilní řidičský průkaz je platný pouze v rámci země, nikoli v zahraničí. To by mohla vyřešit připravovaná evropská legislativa.