Pět věcí z auta, které zaniknou. A chybět vám určitě budou

Přidat na Seznam.cz

Volant a pedály tu s námi ještě nějakou dobu budou, navzdory experimentům s autonomním řízením. U jiných dílů automobilů je však pravděpodobnější, že tomu tak nebude, jak uvádí server T-Online.

Od doby, kdy se centrální zamykání stalo standardem i v segmentu malých vozů, zmizelo malé tlačítko pro zamykání v obložení dveří. I některé další díly ve voze a na něm mají své dny pravděpodobně sečteny. Zde je pět příkladů.

Řadicí páka

Mimo Evropu je manuální převodovka již delší dobu na ústupu. Nejpozději s rozhodnutím VW nabízet od roku 2023 pouze vozy s automatickou převodovkou je i zde jeho konec na dohled. Přechod na e-mobilitu v celém odvětví působí jako urychlovač. Elektromobily nemají vzhledem ke své konstrukci startovací spojku, a proto se vždy jedná o automobily s automatickou převodovkou.

Nevyhnutelně také odpadá klasická řadicí páka vedle sedadla řidiče nebo volantu. Mnoho novějších modelů osobních automobilů se dnes obejde bez těžkopádné páky automatické převodovky, která zbytečně zabírá místo na středové konzole. Místo toho se například stisknutím tlačítka na přístrojové desce volí jízda vpřed a vzad.

Střešní anténa

Dlouhé střešní antény narušují vzhled vozu a mohou být nepříjemné při jízdě do myčky. Situace se zlepšila díky střešním anténám se žraločí ploutví, které se objevily v novém tisíciletí a nyní samy stojí před zánikem. Přijímací pomůcky se zatím často instalují jako tenké fólie do oken nebo zrcadel. Kromě rádiových signálů přijímají a vysílají data také prostřednictvím sítě WLAN nebo mobilního rádia.

Klíč od auta

Levné bezklíčové systémy jsou nyní k dispozici i v malých automobilech, kde se klíč od vozu stává rádiovým transpondérem a nemá již žádný mechanický kontakt se zámkem dveří nebo zapalování. Pouze v nouzových případech se v pouzdře skrývá malý vous, který mnozí majitelé možná ještě ani neobjevili. V budoucnu pravděpodobně zůstane i tento přístroj doma v šuplíku trezoru.

Protože první výrobci již umožňují otevření a nastartování vozu pomocí identifikace mobilním telefonem. To zabraňuje přeplňování kapes a usnadňuje například půjčování vlastního auta rodinným příslušníkům a přátelům, protože těžkopádné předávání klíčů probíhá digitálně.

CD přehrávač

Auto vždy s určitým odstupem sledovalo historii gramofonové desky. Poměrně vzácný autorádio přehrávač byl nahrazen mnohem rozšířenějším kazetovým rádiem, které následně ustoupilo autorádiu s CD. Triumf streamování hudby nyní pokračuje i v autě. V mnoha automobilech již není přehrávač CD k dispozici a lze jej do nich dodatečně namontovat jen s obtížemi.

Naopak síťové propojení mobilních telefonů, včetně Android Auto a Apple Carplay, již není vzácností, a to ani v menších segmentech. Novější modely mají dokonce webová rádia a služby streamování hudby integrované do palubního informačního a zábavního systému a poskytují jim data prostřednictvím mobilního telefonu, který je rovněž zabudován.

Vypínač světel

Na automatický spínač světel si rychle zvyknete. Pokud snímač jasu za čelním sklem zjistí, že se venku stmívá, automaticky se zapnou potkávací světla. Pokud přesednete do staršího nebo špatně vybaveného modelu vozu, musíte mu věnovat větší pozornost. Je to proto, že světla se stále musí zapínat ručně. U těchto starších vozů však tento problém také zmizí.

Zdroj: t-online.de