Parkování „zadkem“ je noční můra začínajících řidičů. Jak efektivně zaparkovat couváním?

Přidat na Seznam.cz

Kolmé parkování dozadu nepatří mezi oblíbené manévry velké části řidičů. Přestože má řadu výhod, je to obvykle jeden z nejméně praktických způsobů parkování, zejména pro začínající řidiče. Často se mu však vyhýbají i zkušenější lidé. Proto se vyplatí připomenout si, jak touto metodou efektivně a bezpečně zaparkovat.

Přestože někteří řidiči mají panickou hrůzu z kolmého parkování při couvání, mnozí se mu vyhýbají a někteří ho nikdy nezažili, je to nejlepší způsob parkování, když není moc místa na vjetí a musíte manévrovat ve stísněném prostoru. Jak tento manévr bezpečně provést?

„Nespornou výhodou parkování couváním je, že vyžaduje nejméně místa. Pokud se však při tomto manévru necítíte jistí a nechcete se vrátit domů s poškozeným lakem na autě, vyplatí se nejprve získat praxi a nacvičit si parkování vzad, mimo dosah ostatních aut. Řidič by měl mít výhled na silnici dopředu a také je dobré si v hlavě naplánovat další pohyby,“ říká Oto Muříček, majitel autoškoly.

Na co musím pamatovat při parkování couváním? Především pokud plně nedůvěřujete svým schopnostem, je nejlepší parkovat s minimální rychlostí. A nedělejte prudké pohyby volantem. Je dobré si parkovací místo předem projít a ujistit se, že vám nebrání žádné vyčnívající předměty, například nízké betonové sloupky nebo vysoký obrubník.

Jak zaparkovat couváním?

1) Nezapomeňte dát znamení o úmyslu zaparkovat pomocí blinkru.

2) Otočte kola pevně směrem k prostoru, do kterého chcete vjet.

3) Ujistěte se, že máte správně nastavená boční zrcátka, abyste viděli do stran a do rohů vozu. Při couvání odhadněte vzdálenost pohledem do zpětného zrcátka nebo otočením hlavy doprava a pohledem přes zadní okno.

4) Když je zadní část vozidla rovnoběžná s linií parkovacího místa nebo sousedními vozy, srovnejte kola a zaujměte parkovací místo. Nezapomeňte nechat na obou stranách vozu dostatek místa pro vystoupení z vozu.

5) Pokud se váš vůz dostane příliš blízko k ostatním vozům, neváhejte manévr opravit nebo se znovu rozjet.

Zdroj: redakce