Parkování u krajnice s výstražnými světly? Policie je nekompromisní. Hrozí vám pokuta

Přidat na Seznam.cz

Znáte to. Jedete domů z práce a potřebujete si vyzvednout balíček nebo jen skočit do trafiky. Ale není tam žádné parkoviště. Žádný problém! Zastavím u krajnice, zapnu blikačky. Vždyť jsem do minuty zpátky. Smůla. Za toto vám totiž hrozí pokuta.

Toleranci nelze očekávat, a to jak od policie, tak od ostatních účastníků provozu. Majitel domu, či garáže, který chce vjet na svůj pozemek, nemá sebemenší pochopení pro člověka, který mu v tom brání. Navíc je problém, že „přijdu hned“ nemusí znamenat „hned.“ Ale třeba za 10 minut. Stejně na tom jsou kurýři, řidiči dodávek, zásobování, rozvozu pizzy a jiných doručovacích služeb. To, že vezou někomu zásilku, je k parkování jinde než na vyhrazených parkovištích, navíc na blikačkách, neopravňuje.

Zákon mluví jednoznačně, v paragrafu 31 se dočteme: „Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamená zapnutím výstražného světelného zařízení.“ V dalším odstavci je pak doplnění, že toto lze jen po dobu nezbytně nutnou. O tom, že by se mohlo parkovat s použitím varovných blinkrů ani slovo, zákon s ničím takovým nepočítá.

Jak používat výstražné blinkry?

Typicky když dojíždíte kolonu, dáváte tak najevo zpomalení a předcházíte nárazu od auta za vámi. Při odstavení vozidla na komunikaci, v kombinaci s výstražným trojúhelníkem. Všimněte si prosím, že mezi povolené použití výstražných blinkrů nepatří vlečení vozidla. To, že zapojíte auto na tažné lano a pustíte blinkry je nejenom nelegální, ale navíc hloupé. Budeme se tomu věnovat v jiném článku. Aby bylo jasno, tak nelegální je blinkry „poděkovat,“ například řidiči pomalejšího auta, který vás nechá předjet.

Policie neposuzuje, a ani nemůže posuzovat, u zaparkovaného auta aktivované blinkry jako omluvu. Pro policii není rozdíl mezi špatně zaparkovaným autem a špatně zaparkovaným autem na blikačkách. Respektive použití výstražného znamení mimo povolené určené zákonem lze posuzovat jako přestupek. Nehrozí bodové ohodnocení, ale pokuta do výše 2 000 Kč. A je-li za špatné parkování pokuta do výše 1 500 Kč, může se stát, že řidič špatně parkující na blikačkách dostane vyšší pokutu než řidič, který zaparkuje stejně špatně, ale výstražné blinkry nezapne.

Zdroj: Policie ČR