Opel se do roku 2028 stane značkou pouze pro elektrický pohon: přichází Manta E

Přidat na Seznam.cz

Včera Stellantis Group představila svou novou strategii elektrifikace. Velmi důležitá událost, ze které vyplynuly opravdu zajímavé zprávy. Během prezentace byla konkrétně diskutována zejména budoucnost některých značek. Například Opel bude v Evropě do roku 2028 nabízet pouze elektrická vozidla. Do roku 2024 však bude celá jeho řada elektrifikována, i když není jasné, zda se k dosažení tohoto cíle bude uvažovat také u modelů Mild Hybrid.

Jednou z nejzajímavějších zpráv o Opelu je každopádně to, že v polovině tohoto desetiletí bude na trh uveden vůz Manta E, plně elektrický vůz inspirovaný Opelem Manta ze 70. let. Výrobce také sdílel ukázku, která však moc nepomůže pochopit, jak by mohl vypadat skutečný model, který bude uveden na trh za několik let, i když si myslíte, že by mohl mít podobu SUV Coupé. Můžeme se však pokusit vyslovit hypotézu o něčem, co bylo vidět.

Skupina ve skutečnosti dala najevo, že elektrické vozy se budou opírat o 4 nové platformy. Okamžitě můžeme vyloučit rám STLA, který je určen pro velké dodávky a SUV. Nová Manta E pravděpodobně nebude odpočívat ani na platformě STLA Large určené pro vysoce výkonná auta přes 4,7 metru délky.

Architektura STLA Medium je naopak určena pro prémiová vozidla. Je možné, že Medium lze použít, ale je pravděpodobnější, že bude využit STLA Small. V druhém případě by to znamenalo, že budoucí Opel Manta E bude mít dojezd až 500 km díky baterii s kapacitou až 82 kWh. V případě použití STLA Medium však může auto počítat s maximální vzdáleností 700 km díky akumulátoru, který může mít kapacitu až 104 kWh.

Je zřejmé, že se jedná pouze o hypotézy, které čekají na to, abychom se o tomto projektu společnosti Opel dozvěděli něco více.