Ojetá Škoda Karoq. Nevýhody, výhody, typické závady, situace na trhu

Přidat na Seznam.cz

Automobil Škoda Karoq je velmi často zmiňován jako optimální nabídka, když se někdo ptá na kompaktní crossover s širokou nabídkou motorů. Dobře se prodává, nedávno prošel výrazným faceliftem, v paletě motorů je spousta možností. Je však Karoq dobrá volba z trhu s ojetinami?

Trh s ojetými vozy v současné době zuří, ale pokud hledáte vůz, jehož generace je ještě v showroomech, může výrazná změna v nabídce, tedy facelift modelu v polovině životního cyklu, pozitivně ovlivnit ceny vozů před faceliftem, jak píše server What Car.

Pokud najdeme vůz v živé, například červené barvě, ve vyšší výbavě (Sportline nebo Scout), s velkými ráfky, je šance, že si nás někdo na silnici všimne. Jinak máme zaručenou anonymitu. Jedná se o velmi pěkně, i když silně standardně vykreslený kompaktní crossover s výrazně symetrickými a ostrými tvary. Boční linie, přední a zadní část nijak zvlášť nevyčnívají. Je to špatně?

Podle našeho názoru ne. Je to řešení pro ty, kteří potřebují auto, v němž se cítí pohodlně a nemusí nikomu nic dokazovat. Škoda Karoq je právě takovým útočištěm a vozem, ve kterém se každý cítí bezpečně.

Zaujme také svým prostorem, na který si nás Škoda již dokázala zvyknout. Objem zavazadlového prostoru 521 litrů vám umožní vzít na dovolenou celou rodinu a po sklopení opěradel lavice získáte až 1630 litrů prostoru. K tomu spousta odkládacích prostor, indukční nabíječka pro smartphone, prostor pro jedenapůllitrovou láhev ve dveřích – k funkčnosti tohoto vozu lze mít jen těžko výhrady.

Škoda Karoq vděčí za svou popularitu především mimořádně flexibilní nabídce motorů, která se obejde bez experimentů. Ani nyní, po nedávném faceliftu, se v nabídce motorů neobjevilo nic elektrifikovaného. To je ze strany Škody poměrně riskantní, protože nepopulární a nemoderní řešení se mohou vymstít, ale pokud hledáte normální, tradiční vůz.

Motory

Nabídka je široká a začíná jednotkou 1.0 TSI o výkonu 110 koní (od roku 2020 o výkonu 115 koní). Velmi oblíbenou alternativou je motor 1.5 TSI ACT o výkonu 150 koní, který se objevuje ve většině modelů Škoda, Volkswagen i Audi (např. v A3 nebo Q3). Pro náročné je k dispozici motor 2.0 TSI o výkonu 190 koní (např. ve verzi Sportline s pohonem všech kol).

K dispozici je také celá řada vznětových motorů. Základem je jednotka 1.6 TDI o výkonu 115 koní, i když mnohem častěji byly voleny jednotky 2.0 TDI o výkonu 150 nebo 190 koní. Výkonnější byl skvělý výběr v odrůdě Scout, která byla v nabídce poměrně krátkou dobu. Takový motor, pohon všech kol, automatická převodovka a terénní doplňky udělaly ze Škody Karoq velmi atraktivní, i když drahý vůz.

Typické závady

Pomineme-li provozní problémy, jako je ucpaný filtr pevných částic ve městě, poruchy zařízení s vysokým počtem najetých kilometrů a nedbalost ze strany uživatele (např. zřídkavé výměny oleje atd.). Občas se objevují zprávy o klepání v okolí ventilového rozvodu, občasných problémech s uložením (nerovnoměrné mezery mezi díly karoserie nebo vrzání interiéru na velkých nerovnostech. U motoru 1.5 TSI o výkonu 150 koní z počátku výroby se mohou u studeného motoru objevovat trhavé pohyby přibližně při 1500-2000 otáčkách.

Návrhy na sekundárním trhu nechybí a na známém webu s automobilovými inzeráty je jich více než 200. Ceny? Bohužel poměrně vysoké. Za exemplář z roku 2018 s motorem 2.0 TDI a nájezdem 60 000 km zaplatíte přibližně 550 000 Kč. Autos nájezdem 40 000 km s motorem 1.5 TSI ve výbavě Ambition z roku 2020 stojí 640 000 Kč. Abyste se dostali pod hranici 550 000 Kč, musíte akceptovat nájezd více než 100 000 kilometrů.

Souhrn

Škoda Karoq je stále skvělou nabídkou, a pokud najdeme dobře udržovaný exemplář ve vyšší výbavě (např. Scout), můžeme si být jisti, že si svou hodnotu udrží ještě dlouho. Bohužel je to také velká nevýhoda (pro kupujícího), protože v dnešní době je poměrně obtížné najít zajímavý vůz za cenu nižší než 550 00 Kč. Stojí za to ji hledat? Pokud někdo potřebuje solidní, pohodlné a velmi funkční auto, rozhodně ano.

Výhody ojetého vozu Škoda Karoq:

  • klasický a nenápadný styl
  • dobře zpracovaný interiér s vysokou ergonomií
  • velmi dobrá funkčnost a dostatek prostoru
  • vysoká spolehlivost a bezporuchový provoz
  • dobrý výběr na trhu

Nevýhody ojetého vozu Škoda Karoq:

  • velmi vysoké ceny, a to i za skromné verze
  • pro některé stále příliš nudné auto

Zdroj: whatcar.com