Ohleduplnost je zdarma, ale Češi to nechápou. Ať už jezdí ve Škodě nebo BMW, škodí si denně

Přidat na Seznam.cz

Někdy jsou horší než bezohlední kuřáci. A mnohdy si svou vinu ani neuvědomují. Bezohledného řidiče nemusíte potkat jen na silnici, ale klidně i na chodníku nebo na parkovišti.

Někdy je vzduch ve městě naprosto v pohodě, voní jaro, mráz, zima, léto, jindy výrazně ztěžkne. Vliv na smogovou situaci má především počasí a tlak vzduchu, ale hlavně automobily. Často jsou zplodiny opravdu cítit a je to velmi nepříjemné. Jsou i tací, které z takového zápachu spolehlivě rozbolí hlava. Ohroženi jsou nejvíce děti a staří lidé.

Roli ale hraje více faktorů.

Nízký tlak vzduchu a špatné rozptylové podmínky

Oba údaje zjistíte z každodenních předpovědí počasí. Nízký tlak vzduchu (pod 1 000 hPa) je živnou půdou pro to, aby se emisní látky držely při zemi, tím víc, když je spojen s inverzí, tedy situací, kdy je výš teplejší vzduch a v dolní části atmosféry se drží vzduch studený.

Jsou to ta typická mlhavá listopadová rána nebo zimní zamračené dny, kdy nás těší každé ráno jinovatka ze vzdušní vlhkosti, v nížinách je zataženo, ale na horách svítí sluníčko. Stejně tak působí i delší dobu bezvětrná situace.

Když se přidá bezvětrné počasí, nemají tyto škodlivé látky kam unikat a drží se na jednom místě.

Je-li vlhko, mlha, tak mohou být zplodiny více cítit, protože vlhký vzduch snáze nese pachy.

Města v ohrožení smogem.
Města v ohrožení smogem Zdroj Shutterstock

Místa, kde bezohlední řidiči nejvíce vadí

Rušné křižovatky, kolony nebo místně zvýšený provoz například před školami v ranní špičce může notně otrávit život nejen chodcům, ale i těm, kteří bydlí v blízkém okolí. Řidiči, kteří čekají v zaparkovaném autě si možná neuvědomují, že se zapnutým  motorem obtěžují okolí nejen hlukem, ale i zápachem. Tato znečištění na lokální úrovni mohou být velmi intenzivní a výrazná.

Za volnoběh může hrozit až pokuta!

V Británii, hrabství Kent, v části Thanet, dokonce uvažují o udílení pokut za to, když řidič nechá své auto běžet na volnoběh. Pokuta by měla být ve výši 20 GBP (cca 600 Kč) a bude dvojnásobná, pokud nezaplatí do měsíce. Toto by mělo být především kontrolováno tam, kde se prohřešek děje nejčastěji a nejvíce škodí zdraví, v blízkosti škol a v dopravních špičkách, kdy je hustý provoz i na chodnících a chodci musí znečištěný vzduch dýchat.

Rada města ale uvedla, že chce tímto návrhem pokut a trestání spíše upozornit na to, aby si řidiči vůbec uvědomili, že volnoběhem škodí ovzduší a lidem kolem sebe.

Auta zamořují ulice.
Auta zamořují ulice Zdroj Shutterstock

Výfukové plyny přispívají ke zhoršování zdraví

Vědci z Harvardu v roce 2021 zveřejnili studii, ve které poukazují na to, že úmrtí způsobená znečištěním ovzduší v důsledku emisí z vozidel klesla z 27 700 v roce 2008 na 19 800 v roce 2017. Tento pokles byl rozhodně menší, než předpokládali.

  • studie byla zveřejněna také online 13. prosince 2021 v PNAS magazínu

Je třeba vzít v úvahu to, že pokrok v celkovém snižování emisí, zejména ve větších městech, kde je problém nejpalčivější, zkresluje mnoho faktorů, např. stárnoucí populace, která je náchylnější k negativním následkům dýchání znečištěného vzduchu nebo fakt, že větší vozidla, SUV, picku-py nahrazující menší auta také produkují více emisí.

Ale též připomněli, že kdyby úrovně emisí zůstaly na stejné úrovni jako v roce 2008, tak by počet úmrtí byl téměř dvojnásobně vyšší, rozhodně by se nekonalo žádné snižování úmrtnosti.

Zde už se pak dostáváme ke způsobům, jak ulehčit městům například provozováním elektrických vozidel nebo podporou cyklistiky. Důležité ale je zůstat ohleduplný nejen k chodcům, ale i stálým obyvatelům.

Zastavíte-li, čekáte-li na parkovišti, zastavte i motor. I to je ohleduplnost.

Zdroj: hsph.harvard.edu, waqi.info, www.bbc.com