Odborníci odhalili, proč se budíte mezi 3. – 5. hodinou v noci
Noční spánek je pro každého jedince nesmírně důležitý. Ale mnoho lidí trápí noční buzení nebo časté probouzení v průběhu noci. Pravidelné přerušování nočního spánku má však negativní vliv na naši náladu a celkovou kvalitu života.
Noční buzení bychom neměli podceňovat, jelikož nám může způsobit značné potíže. Především nám ovlivňuje celkovou kvalitu života. Dodržujete spánkovou hygienu a chodíte spát pravidelně ve stejný čas, ale stejně se pravidelně budíte?
Spánek slouží tělu i duši
Spánek je velmi důležitý, protože naše tělo regeneruje. Při spánku dochází ke snížené citlivosti na věci okolo nás, tzv. “ke ztrátě vědomí”. Dále při spánku dochází k uvolnění svalstva, ke snížení teploty těla, dýchání se zpomaluje a krevní tlak klesá.
Význam spánku v různých etapách života a především jeho vliv na naše zdraví připomíná Světový den spánku, který vyhlašuje World Sleep Society, kdy jeho mottem je: „Zdravý spánek je zárukou zdravého stárnutí“.
Kvalitní spánek je velmi důležitý pro lidské zdraví i pro celkovou kvalitu života. A naopak špatný spánek může mít nepříznivé zdravotní důsledky, pokud nespíme dobře dlouhou dobu, může být i jednou z příčin pro obezitu, nádorová bujení či Alzheimerovu nemoc.
Abychom se kvalitně vyspali odborníci doporučují dodržovat spánkovou hygienu. V první řadě bychom měli chodit spát ve stejnou denní dobu. Je dobré se před spaním naučit dodržovat relaxační rutinu, například si číst a minimálně hodinu před spaním bychom se neměli vystavovat žádnému modrému světlu (televize, mobil).
Velmi důležité je nevystavovat se žádné náročné fyzické aktivitě před spaním. Dát si pouze lehčí večeři a vynechat kofein i alkohol. V ložnici bychom měli mít chlad, tmu a ticho.
Dodržujete spánkovou hygienu, usnete a pravidelně se budíte mezi 3. – 5. hodinou ráno? Nebojte, nejste jediní! Čím je buzení způsobeno?
Cukr a spánek
Hladina cukru a spánek jsou propojené a úzce spolu souvisí. Když si během dne dopřejte stravu bohatou na rafinované sacharidy a cukr, ovlivní to váš spánek.
Vysoký příjem cukru během dne, ještě hůř před spaním, způsobí vysokou hladinu glukózy v krvi a k poklesu glukózy dochází právě ve spánku. Což vede inzulín a kortizol ke snaze vrátit hladinu cukru do rovnováhy. A právě tyto změny, které se odehrávají ve vašem těle, vás probudí. Studie prokázaly, že osoby s vyšší hladinou cukru v krvi trpí nekvalitním spánkem.
Julie Paceová, registrovaná odbornice na funkční výživu a majitelka společnosti Core Nutrition Health and Wellness uvedla:
„Kdy a co si dáte k večernímu jídlu, může významně ovlivnit hladinu cukru v krvi i kvalitu vašeho spánku. Konzumace potravin bohatých na cukr a rafinované sacharidy může způsobit prudké výkyvy hladiny cukru v krvi.“
Nerovnováha cukru v krvi způsobuje v noci časté močení, protože vysoká hladina cukru v těle způsobuje zvýšenou produkci moči. Cukr také ovlivňuje tělesnou teplotu během spánku, proto se během spánku potíte. Klesání hladiny cukru v krvi je spojováno i s nočními můrami.
Předcházet tomu lze jednoduchým způsobem a to správnou večeří nebo svačinou. Jídlo by mělo mít nízký obsah sacharidů a vysoký obsah bílkovin.
Zdroj: epochtimes.cz, medicalnewstoday.com, thesun.co.uk, greatist.com, pmc.ncbi.nlm.nih.gov