Odborníci odhalili, co jste zač, když neumyjete nádobí v kuchyni

Přidat na Seznam.cz

Pohled do dřezu plného špinavého nádobí nechá někoho chladným, jiného ale rozpálí doběla. Vědci se zabývali otázkou, co o vás prozrazuje „záliba“ v plném dřezu.

Celé téma musíme rozdělit na dvě samostatné části. Plný dřez je čas od času normální, ba dokonce nevyhnutelný. Nádobí klidně počká pár minut nebo hodin, protože je na práci něco jiného a v tu chvíli důležitějšího. Nic se neděje, tohle není o vás.

Pak jsou tu ale ti, kteří doslova vytvářejí hory neumytého nádobí nebo dokonce ti, co si raději koupí nový hrníček, než aby umyli ten starý. Ale to už jsme opravdu u extrémů.

Neumyté nádobí je psychická zátěž

A ženy by mohly vyprávět. Nejednou je jedním z hřebíčků do rakve vztahu i věčný souboj muže, který neustále odkládá špinavé nádobí do dřezu jako do myčky ve vrstvách versus ženy, která cokoliv ve dřezu nenávidí, protože tam potřebuje prostor pro práci při vaření nebo mytí drobného nádobí. A to se s přeplněným dřezem dělá špatně.

Proč nás neumyté nádobí dráždí?

Psychologicky to působí velmi jednoduše – práce, práce, práce a ještě k tomu neudělaná. Špinavá a často zapáchající. A je jen otázkou času, kdy to samé nádobí po dalším použití přistane ve dřezu znovu. Navíc to vypadá nevábně a pro klid na duši člověk ze své podstaty má rád kolem sebe pořádek a organizovanost.

Pohled na neumyté nádobí nedělá dobře nikomu.
Pohled na neumyté nádobí nedělá dobře nikomu Zdroj Shutterstock

Tím více, čím více si chodí domů odpočinout.

Tím více, čím více stresující je jeho vnější (například pracovní) prostředí.

Co o nás vypovídají neumyté hrnce a talíře v kuchyni?

Lidé, kteří mají tendenci neumývat nádobí, nechávat ho dlouhé hodiny nebo dny ve dřezu, odkládají tento únavný a stále dokola marný úkol na později, s velkou pravděpodobností podle vědců trpí nějakou formou duševní únavy nebo přetížení.

Vzhledem k tomu, že jde o povinnost, která  je nutná, cítíme se do ni tlačeni, navíc výsledek není trvalý, víme podvědomě předem, že naše energie bude marná. Není nic zbytečnějšího než mytí nádobí, říká si naše unavená psychika. Marnou energii vkládáme mnohem snadněji všanc, když jí máme přebytek. V takové časy nemáme s umytím nádobí problém a pravděpodobně nás taková činnost i uklidňuje. Chceme mít kolem sebe pořádek a napneme i poslední síly, aby to tak bylo.

Plný dřez nebo velká nechuť až odpor k mytí nádobí je tedy známkou vyčerpání, nahromaděného stresu nebo ztráty motivace.

Jednoznačným viníkem je duševní únava a stres

Pokud u sebe tyto příznaky pocítíte, nedokážete-li se zdravě vypořádat s vizuálním nepořádkem v kuchyni a přesto se cítíte apatičtí, je to jedna velká stopka.

A platí to i naopak, nepořádek nás stresuje.

Kolo stresu a únavy se roztáčí ve dřezu o to více, že pohled na špinavé nádobí, do kterého se nám nechce, nás znovu stresuje a unavuje.

Co nemá konce, to nás nebaví. Mytí nádobí je jedna z takových činností.
Co nemá konce to nás nebaví Mytí nádobí je jedna z takových činností Zdroj Shutterstock

Není to dogma: Nepořádnost je vlastností kreativních lidí

Jiní experti se ale hlásí k názoru, že kreativní osobnosti excelují v nepořádnosti a není na tom nic špatného. Proč tomu tak je? Prvním důvodem může být snaha se nějak odlišit od stádního myšlení ostatních lidí.

Druhou příčinou je, že nepořádek v těchto lidech probouzí tvořivost a pocit duševní svobody, která je pro tento druh činnosti potřebná. Základem ovšem je absence stresu. Váš nepořádek, váš hrad. Ve svém neorganizovaném chaosu vidíte svůj řád, máte pro něj důvod a cítíte se v něm dobře. Nakonec i takoví se jistě najdou, kteří jsou se svým zaplněným dřezem v naprosté symbióze.

Zdroj:  magazin.aktualne.cz, entrepreneur.com, psychologicalscience.org