Od rádia po internet aneb jak se u Škodovek vyvíjely audiosystémy

Přidat na Seznam.cz

Zmáčkneme tlačítko a rázem nejsme v autě sami. Oblíbená hudba, mluvené slovo, zprávy, dopravní informace – to všechno dnes považujeme za samozřejmost. Systémy infotainmentu a jejich předchůdci autorádia prošly dramaticky rychlým vývojem, jak píše server Škoda.

První autorádia se objevila v USA ve 20. letech minulého století. Nejprve jen experimentálně v několika kusech, ve větším množství je začal montovat do vozů kolem roku 1929 Paul Galvin, pozdější zakladatel firmy Motorola. V Evropě první autorádio představil předchůdce firmy Blaupunkt v roce 1932 na výstavě rozhlasové techniky v Berlíně. Neslo označení AS5 – AS byla zkratka pro Autosuper, číslo 5 vyjadřovalo počet lamp (lampy nebo-li elektronky byly v první třetině 20. století součástí veškeré elektroniky před vynálezem polovodičového tranzistoru). Zařízení vážilo 15 kilogramů, stálo jako třetina auta a šel k němu připojit i gramofon.

Cesta k továrně montovaným audiosystémům ale byla ještě velmi dlouhá. První autorádio vestavěné do palubní desky s tlačítky pro předvolbu stanic uvedla na trh firma Decker v roce 1951, o dva roky později tatáž firma přišla s vylepšením automatického vyhledávání stanic. První transistorové rádio uvedl Philips v roce 1961. Tatáž firma umožnila v roce 1968 řidiči pustit si v autě audiokazetu. První digitální displej představil v roce 1979 Blaupunkt. Philips a Becker uvedli v roce 1985 první CD přehrávače do aut. Do modelů značky ŠKODA, které přišly na trh před FAVORITEM, se tádia nedodávala přímo z výroby, instalace musela probíhat až po zakoupení vozu.

1992 ŠKODA FAVORIT

V modelu ŠKODA FAVORIT bylo autorádio mimořádným doplňkem, standardně se nedodávalo ani v tom nejvyšším stupni výbavy. Bylo buď za příplatek nebo jako součást rozšířené výbavy tzv. speciálních akčních modelů. První takový přišel na trh v roce 1992, nesl název Komfort. Následovaly modely Marathon či Sport Line. Autorádia byla značky Blaupunkt a zasouvala se do „šuplíku“ v přístrojové desce. Proti krádeži začala být později vybavena buď kódovací ochranou nebo odnímatelným čelním panelem. Ve své podstatě se jednalo o standardní autorádia již vyvinutá firmou Blaupunkt s tím, že pro vozy ŠKODA převzala specifickou barvu podsvětlení a logo automobilky.

1999 ŠKODA FABIA

První specifické autorádio vyrobené podle požadavků značky ŠKODA bylo paleta výrobků pro nový vůz FABIA, který byl představen ve Frankfurtu v září 1999. Od tohoto data se začala odvíjet samostatná skupina autorádií, navigací a celého komplexu infotainmentu pro vozy ŠKODA. První modelem, který nabídl připojení měniče na CD disky, byl model OCTAVIA v roce 2000. Changer na 6 CD disků byl umístěn v zavazadlovém prostoru.

2001 ŠKODA SUPERB

Navigace se ve vozech ŠKODA poprvé objevila v roce 1998. Naplno se prosadila od roku 2001 v modelu ŠKODA SUPERB.

2008 ŠKODA SUPERB

Dotykovou obrazovku je ve vozech ŠKODA možné mít od roku 2007. Tehdy dostal systém Columbus model OCTAVIA, následovaný v roce 2008 druhou generací modelu ŠKODA SUPERB. Moderní a snadno ovladatelná dotyková obrazovka byla spojena s pevným diskem o kapacitě 30 GB pro rychlý přístup k datům.

2013 ŠKODA OCTAVIA

V modelu ŠKODA OCTAVIA se v roce 2013 poprvé ve voze mladoboleslavské značky setkali zákazníci s dotykovou obrazovkou se senzorem přiblížení či vícedotykovým ovládáním, mimo jiné s možností zvětšení/zmenšení měřítka mapy pomocí intuitivního gesta dvěma prsty. Skvělý poslech tehdy nabízel Sound System CANTON, podpořený nově navrženým odhlučněním kabiny.

2014 ŠKODA FABIA

Možnost jednoduchým způsobem propojit chytrý telefon s automobilem přinesl jako první model FABIA v roce 2014. Systém MirrorLink využíval obrazovku infotainment systému Bolero k zobrazování a obsluze vybraných aplikací běžících v chytrém telefonu. Kromě toho nabídla nová FABIA i rozhraní SmartGate: díky němu lze naopak určitá data vozu zobrazovat, ukládat a využívat pomocí speciálních aplikací na chytrém telefonu.

2015 ŠKODA SUPERB

Třetí generace modelu SUPERB přinesla další premiéru pro vozy ŠKODA. Zákazníci si mohli vybrat mezi čtyřmi novými infotainment systémy na bázi řady zařízení MIB (Modularer Infotainment-Baukasten – modulární stavebnice infotainment systémů) koncernu Volkswagen. Vrcholná verze Columbus poprvé disponovala na přání novým integrovaným vysokorychlostním internetovým připojením na bázi standardu LTE.

2018 ŠKODA KAROQ

Dnes jsou ve vozech ŠKODA, jako například v modelu KAROQ k dispozici kapacitní dotykové displeje. Nové mobilní on-line služby ŠKODA Connect jsou rozdělené do dvou kategorií: Infotainment Online sloužící pro informace a navigaci a služby Care Connect, které pomáhají při poruchách a v nouzi. Další on-line služby fungují prostřednictvím aplikace ŠKODA Connect App.

S nimi lze vůz pomocí chytrého telefonu na dálku kontrolovat, konfigurovat a třeba také najít, kde jste ho zaparkovali.

Zdroj: skoda-storyboard.com