Obří Toyota Land Cruiser si prošla peklem. Takto vypadá testování balistické ochrany

Přidat na Seznam.cz

Hlavní role obrněných vozidel je jasná. Chrání posádku před potenciálními hrozbami a poskytuje téměř nedobytný vnitřní prostor pro přežití.

Taková vozidla musí samozřejmě před uvedením do ostrého provozu projít přísnými testy balistické ochrany, při nichž se vůz zkoumá ze všech stran, a pokud vás zajímá, jak to vypadá, kanál YouTube Inkas Armored Vehicles Manufacturing před několika dny zveřejnil jedno video z takových testů. V hlavní roli obrněná Toyota Land Cruiser, která musela projít doslova peklem, jak píše server Carmag.

Granáty nebo TNT

Jaký smysl by mělo vlastnit obrněné vozidlo, které sice má nějakou balistickou ochranu, ale nemáte ponětí, jak je účinná? Pravděpodobně žádný. Proto každý stroj tohoto typu prochází vyloženě brutálním testováním, aby se jeho tvůrci ujistili, že v případě nouze skutečně dokáže zachránit život posádky.

Test obrněného vozu Toyota Land Cruiser začíná střelbou ze zbraní různých ráží, přičemž na populární terénní vůz je vysláno zhruba 780 projektilů. Poté však testující zvýšili teplotu. Ze vzdálenosti dvou metrů odpálili celkem šest granátů DM51 na střechu vozidla, čtyři granáty stejného typu pod podlahu vozidla, dvě nášlapné miny a 15 kilogramů TNT.

Výbuchy zachycené na videu viditelně otřásly vozem Land Cruiser, ale interiér zůstal neporušený a prostor pro cestující zůstal i přes exploze bezpečný a neporušený. Figuríny ve vozidle vyvázly bez zranění a auto je zřejmě ochránilo před výbuchy. Přestože se jedná o situaci, kterou by asi nikdo nechtěl zažít na vlastní kůži, video je docela fascinující. Pancéřovaná Toyota prošla testy a díky tomu získala certifikaci VR7, která zaručuje ochranu například proti střelám 7,62 x51 a 5,56 x45.

Kromě obrněného vozidla, které je schopné odolat výše zmíněné palebné síle, je samozřejmě pro podobné situace stejně nutné mít zkušeného a vyškoleného řidiče. Je to proto, že většina netrénovaných řidičů by při střelbě na auto zpanikařila a mohlo by se stát, že ani dodatečná ochrana by vám při pokračujícím útoku nepomohla. Proto má naprostá většina majitelů takových vozidel speciálně vyškolené osoby, které vědí, jak v takových situacích reagovat a zachovat chladnou hlavu.

Zdroj: carmag.co.za