Nový způsob krádeží aut. Ohroženo je více než 2 miliony vozidel

Přidat na Seznam.cz

Zloději neustále zdokonalují způsoby krádeží vozidel. Oblíbená metoda se dočkala vylepšení, píše server NCC Group.

Automobily Tesla, které podporují otevírání smartphonem, lze odcizit zneužitím zranitelnosti Bluetooth LE. Výzkumníci ze společnosti NCC Group zjistili, jak zloději pracují, na příkladu vozu Tesla Model Y. Zloději používají metodou aut s bezklíčovým přístupem. K nové metodě krádeže je zapotřebí pouze hardware za přibližně 100 dolarů (cca 2 200 Kč) a vhodný software.

Jeden z podvodníků je u auta, druhý je v dosahu telefonu majitele auta. Použitá technologie umožňuje oklamat systém Tesla a telefon tak, že si myslí, že jsou ve vzájemném dosahu. Poté jim již nic nebrání v tom, aby se do vozidla dostali.

Výzkumníci tvrdí, že takovým útokům jsou celosvětově vystaveny více než 2 miliony vozidel. Účinnost této metody byla potvrzena u vozů Model Y a Model 3 společnosti Tesla a je jen otázkou času, kdy se rozšíří i na další značky.

Jak se bránit?

Výzkum skupiny NCC Group týkající se tohoto nového útoku na přiblížení je k dispozici ve třech samostatných doporučeních, a to pro BLE obecně, pro automobily Tesla a pro chytré zámky Kwikset/Weiser, přičemž každé z nich ilustruje problém na testovaných zařízeních a jeho vliv na větší soubor produktů jiných výrobců.

Uživatelům tak zbývá jen několik možností, z nichž jednou je pokud možno vypnout ji a přejít na alternativní metodu ověřování, která vyžaduje interakci uživatele. Dalším řešením by pro výrobce bylo přijmout řešení omezující vzdálenost, jako je například rádiová technologie UWB (ultraširokopásmová) namísto Bluetooth.

Majitelům vozů Tesla se doporučuje používat funkci „PIN to Drive“, takže i když bude jejich vůz odemčen, útočník s ním alespoň nebude moci odjet. Pokud nic z výše uvedeného není ve vašem zařízení možné, mějte na paměti možnost reléového útoku a podle toho implementujte další ochranná opatření.

Zdroj: nccgroup.com