Nový Mercedes Vision EQXX ujel rekordních 620 km na jedno nabití. Po celou dobu měl zapnutou klimatizaci

Přidat na Seznam.cz

Nový vzor Mercedes-Benz EQXX EV má skvělý výsledek v oblasti dojezdu elektromobilů. Na jedno nabití 100kWh akumulátoru zvládl náročnou cestu 627,6 km přes Arabský poloostrov, informuje portál TechRadar.

Vision EQXX, který je zatím do značné míry koncepčním vozidlem, je poháněn jedním synchronním motorem s permanentním magnetem, který má výkon přibližně 240 koní a je schopen sprintu z 0 na 62 km/h za přibližně 6,8 sekundy.

Aerodynamický design a solární články na střeše

Tento vůz byl navržen a vyvinut s ohledem na maximální dojezd a jako takový je vybaven aerodynamickým designem exteriéru a 117 solárními články na střeše, které podporují vysokonapěťový elektrický systém.

Podle inženýrů Mercedesu získal solární systém během náročné cesty 1,8 kWh sluneční energie, což představuje dalších 15 kilometrů elektrického dojezdu.

Cesta přelidněným městem i horkou pouští

Ačkoli se nejedná o nejdelší trasu, kterou vůz EQXX zvládl, neboť předtím absolvoval cestu ze Stuttgartu do Silverstonu  – 1202 km, jedná se pravděpodobně o nejnáročnější test jakéhokoli elektromobilu, neboť cesta zahrnovala jak hustě obydlený městský provoz Rijádu a Dubaje, tak i intenzivně horkou jízdu pouští po prašných a často neoptimálních otevřených silnicích.

Účelem cesty bylo maximalizovat účinnost ve všech oblastech a prověřit výkonnost systému v extrémních pouštních podmínkách. To znamenalo spoléhat se na inteligentní chladicí systém, který udržuje hnací ústrojí i kabinu chladné, když jsou vystaveny dlouhým obdobím veder o teplotě 34°C.

Klimatizace byla celou cestu zapnutá

Klimatizace byla po celou dobu jízdy zapnutá, což podle výrobce podtrhuje, že výrazně přepracované tepelné čerpadlo a systém tepelného managementu Mercedesu mají minimální negativní dopad na energetickou účinnost.

Průměrná rychlost jízdy v tomto rekordu byla 49,3 km/h, což je velmi působivé vzhledem k tomu, že koncepční vozidlo muselo projíždět rušným provozem v Rijádu i Dubaji.

EQXX je zjevně technologickou ukázkou s velmi efektní karoserií a neocenitelnou palubní technikou, která pomáhá vytěžit maximum z akumulátorů.

Zdroj: TechRadar