Nový elektrický Rolls-Royce Spectre prochází drsným testováním za polárním kruhem

Přidat na Seznam.cz

Elektrické kupé, které jezdí na 23palcových kolech, se při teplotě -40 stupňů Celsia podrobilo drsné zkoušce, píše web Motor1.

Stejně jako byla ve Švédsku testována BMW řady 7 a její elektrický protějšek i7, vzala si Spectre na paškál i ultra-luxusní značka Rolls-Royce. V závodě BMW Group v Arjeplogu, pouhých 55 kilometrů od polárního kruhu, byly prototypy elektromobilu podrobeny různým hodnocením v drsných podmínkách. Teploty zde klesaly až na -40 stupňů Celsia a testovací vozidla jezdila po nerovném povrchu.

První kupé Rolls-Royce od roku 1926, které jezdí na masivních 23palcových kolech, není náhradou za Wraith. Místo toho je považováno za duchovního nástupce modelu Phantom Coupe, jak naznačují dělené světlomety. Spolu se zveřejněním ohromujících snímků se značka v Goodwoodu podělila také o několik pikantních informací. Například, že baterie váží 700 kilogramů a slouží dvojímu účelu.

Kromě toho, že baterie dodává potřebnou šťávu elektromotorům, je součástí úsilí, které Rolls-Royce vynakládá na to, aby kabina byla tichá. Technicky totiž funguje jako odhlučňovací materiál, který potlačuje zvuky z exteriéru a z vozovky. Toho bylo dosaženo montáží kabeláže a potrubních kanálů mezi podlahu vozu a horní část baterie.

Stejně jako Ghost, Phantom a Cullinan bude Spectre stát na platformě Architecture of Luxury, oddělené od té, kterou používají modely BMW. Tichý luxusní vůz táhnoucí se na délku 5,18 metru bude mít součinitel odporu vzduchu pouhých 0,26, což bylo částečně umožněno modernizací sošky na kapotě Spirit of Ecstasy a snížením čelního skla pro lepší proudění vzduchu.

Nyní, po ukončení testů v Arjeplogu, Rolls-Royce uvádí, že Spectre má za sebou čtvrtinu testovacího programu, který bude celkem měřit 2,5 milionu kilometrů. První RR, který přijde o spalovací motor, se k zákazníkům dostane koncem roku 2023 jako „elektrické superkupé“.

Na konci desetiletí britská značka zcela upustí od ICE a bude prodávat pouze elektromobily. Mini bude následovat tento příklad na začátku roku 2030, BMW a nově příchozí Alpina zůstanou u benzinových motorů déle.

Zdroj: motor1.com