Nový čínský elektromobil s dojezdem 930 km zahanbí i Teslu. Prodává se však bez baterie

Přidat na Seznam.cz

Nové elektrické SUV čínské automobilky NIO překonává Teslu Model Y v dojezdu. Výrobce uvádí, že ES7 ujede na jedno nabití 930 km. Pro srovnání, Model Y má dojezd pouhých 530 km.

Přední čínský výrobce elektromobilů NIO navrhl model ES7 s cenovkou 70 000 dolarů jako luxusní vůz. Můžete si vybrat z černého, bílého nebo hnědého interiéru s koženým čalouněním. Nejenže jsou všechna sedadla vyhřívaná, ale přední sedadlo vám poskytne i masáž, jak uvádí server IN Habitat.

Přístrojová deska ve tvaru písmene S je vybavena dotykovým displejem informačního a zábavního systému a virtuálním asistentem. Automobilka tvrdí, že chce, aby ES7 vytvářel pocit „druhého obývacího pokoje“, který může mít dokonce lepší reproduktory a osvětlení než ten váš. Nejzajímavější je, že si můžete nasadit speciální brýle pro rozšířenou realitu a proměnit sedadlo řidiče v digitální kokpit. Systém ES7 monitoruje mrtvé úhly, rozpoznává dopravní značky a pomáhá vám přesně se držet v jízdním pruhu.

K dispozici je 33 snímacích jednotek, jako jsou kamery, senzory, radar a LIDAR, které zajišťují, že vůz jezdí téměř sám. Ale ne tak docela. Zajímavé je, že lidé si koupí auto, ale ne baterii. Společnost NIO nabízí službu Battery-as-a-Service (BaaS). Kupující platí měsíční předplatné a vyměňuje baterii podle potřeby. V Číně je zatím asi tisíc stanic pro výměnu baterií a jejich počet se zvyšuje. Společnost NIO však začala tuto funkci zavádět i na evropském trhu.

Zdroj: inhabitat.com