Nová Škoda Kodiaq. TDI a 4×4 zůstávají, přibývá plug-in hybrid

Přidat na Seznam.cz

S druhou generací modelu Kodiaq Škoda Auto dále vylepšuje své celosvětově úspěšné velké SUV. Kodiaq nově přichází s výraznějším vzhledem a ještě větším prostorem, zejména pro cestující ve třetí řadě sedadel.

Druhá generace modelu Kodiaq se také vyznačuje novým konceptem interiéru s dotykovým displejem o velikosti až 12,9″, voličem převodovky nově umístěným na sloupku řízení pod volantem, manuálními a digitálními ovládacími prvky a středovou konzolí, která má jednoduchý čistý vzhled. Nabídka motorů zahrnuje dva benzinové a dva naftové motory, přičemž pokrývá výkonové spektrum od 110 kW (150 k) do 150 kW (204 k).

Poprvé se Kodiaq představí také ve verzi s plug-in hybridním pohonem, který nabídne dojezd na elektřinu přes 100 km. Bezpečnostní výbava je opět na špičkové úrovni, může se pochlubit například druhou generací Matrix-LED předních světlometů a ještě pokročilejšími asistenčními systémy. Na palubě jsou také nové Simply Clever prvky, jako je odkládací přihrádka v zadní části středového tunelu s držákem nápojů a chlazený duální Phone Box, který umožňuje nabíjení dvou mobilních telefonů najednou.

Škoda Auto zdokonalila robustní a emocionální vzhled svého SUV Kodiaq. Díky prodloužení délky o 61 mm a dalšímu zvětšení rozvoru nabízí druhá generace ještě více prostoru až pro sedm cestujících a více místa nad hlavou ve volitelné třetí řadě sedadel. Mezi hlavní prvky vozu patří příď s výraznými tvary, hranaté podběhy kol a Matrix-LED přední světlomety druhé generace. Zcela nový interiér definuje 12,9″ centrální obrazovka, středová konzole s jednoduchým čistým vzhledem a kombinace manuálních a digitálních ovládacích prvků pro intuitivní ovládání. 

Druhá generace modelu Kodiaq přichází se zcela novým interiérem. Premiéru ve voze Škoda má volič převodovky, který je nově umístěn na sloupku řízení pod volantem. Středová konzole má díky tomu jednoduchý a čistý design. Nový centrální dotykový displej měří 12,9″. Kromě toho si nyní zákazníci mohou objednat head-up displej, který doplňuje 10,25″ virtuální kokpit. Kodiaq druhé generace se vyznačuje chytrou kombinací manuálních a digitálních ovládacích prvků.

Nový systém parkování na dálku bude pro druhou generaci modelu Kodiaq k dispozici v roce 2024. Systém slouží k zaparkování a vyparkování vozu do a z úzké řady stojících vozidel, přičemž řidič ovládá vůz na dálku pomocí aplikace v chytrém telefonu. Vůz a chytrý telefon spolu komunikují prostřednictvím Bluetooth na vzdálenost až pěti metrů. Pohyb vozu Kodiaq vpřed nebo vzad v přímém směru lze na dálku ovládat pomocí chytrého telefonu. Během parkování na dálku dokáže systém rozpoznat blížící se objekty a chodce a automaticky zabránit kolizi s nimi.

Poprvé se ve voze Kodiaq objevuje odkládací přihrádka v zadní části středového tunelu s držákem nápojů pro cestující vzadu. K dispozici je také čistič displeje pro dotykovou obrazovku. Druhou řadu sedadel lze posouvat a pružný upevňovací prvek zajišťuje pořádek v zavazadlovém prostoru. Velké SUV je také vybaveno známými prvky, jako je ochrana hrany dveří a deštník ve dveřích řidiče.

Kodiaq byl prvním modelem úspěšné SUV ofenzívy značky Škoda a do kategorie vozů SUV v roce 2016 přinesl krystalický designový jazyk. Zároveň zavedl typické názvosloví, kterým se od té doby řídí všechna SUV značky Škoda se spalovacími motory. Jejich název začíná písmenem K a končí písmenem Q. Vynikající nabídka prostoru až pro sedm cestujících a vyspělé technologie udělaly z vozu Kodiaq jeden z nejúspěšnějších modelů globálního portfolia značky Škoda.

Do dnešního dne se prodalo téměř 792 000 vozů v celkem 60 zemích. V roce 2018 se Kodiaq RS stal prvním SUV z nabídky sportovních vozů RS mladoboleslavské značky. Nejdůležitějšími trhy modelu Kodiaq jsou Čína se 160 000 prodanými kusy do konce roku 2022 a Německo se 114 200 kusy.

Následovala Velká Británie s 47 200 prodanými vozy a Česká republika s 42 400 kusy. Model tak výrazně přispěl k úspěšnému rozvoji značky Škoda na mezinárodních trzích a získal vynikající ohlasy zákazníků i odborníků a motoristického tisku. K dnešnímu dni posbíral více než 40 mezinárodních ocenění.

V listopadu 2016 jej britský automobilový časopis TopGear označil za „Nejlepší auto pro velké rodiny na světě“. Následovalo ocenění „Auto roku“ v České republice, Polsku a Bulharsku a několik ocenění „SUV roku“ v různých kategoriích od britských, čínských, francouzských a indických médií. Na největším evropském trhu, v Německu, získal Kodiaq celkem čtyřikrát titul „Auto roku s pohonem všech kol“ časopisu Auto Bild Allrad. Německý odborný časopis Auto Test mu v roce 2017 udělil také titul „Nejlepší testovaný importovaný vůz“. Kromě toho získal v roce 2017 renomovanou cenu Red Dot Award za vynikající produktový design.

Zdroj: redakce, Škoda