Nová paliva pro chudé. Luxusní automobilka Porsche si uvědomila, že stará auta nepatří na vrakoviště

Přidat na Seznam.cz

Mohou prý koexistovat. Nová syntetická paliva a elektromobily se podle vysoce postaveného manažera Porsche vzájemně nevylučují, ale automobilka tvrdí, že svou budoucnost vidí jednoznačně v elektromobilech. Barbara Frenkelová je jedinou zástupkyní něžného pohlaví v představenstvu stuttgartské automobilky. Zdůrazňuje, že chtějí myslet i na majitele již vyrobených vozů, jak píše server Merkur.

Podle manažerky Porsche bychom neměli zapomínat na to, co se stane s automobily, které budou na silnicích jezdit ještě desítky let a z nichž naprostá většina má spalovací motory. Společnost Porsche uvádí, že vítá debatu, která je otevřená dalším technologiím.

„Evropská komise se zabývá také využitím syntetických paliv ve spalovacích motorech po roce 2035. Pro mě je v této diskusi důležitá jedna věc: syntetická paliva a elektromobilita se vzájemně nevylučují. Naopak, dobře se doplňují,“ řekl Frenkelová.

„Ve společnosti Porsche se jednoznačně zaměřujeme na elektromobilitu. V roce 2030 chceme zákazníkům dodávat více než 80 % našich nových vozidel s čistě elektrickým pohonem. Myslíme však také na stávající vozový park. Na světě je více než 1,3 miliardy vozidel se spalovacími motory. Syntetická paliva pro ně mohou být řešením,“ uvedla s tím, že nová paliva jsou použitelná i pro letadla nebo lodě.

Nabízejí čistší zážitek z jízdy

Téma syntetických paliv se týká i společnosti Porsche a jejích majitelů vozů. Je pravda, že většina všech dosud vyrobených vozů Porsche stále jezdí po silnicích. „Chceme přispět k rychlé dekarbonizaci stávajícího vozového parku. Rádi bychom těmto zákazníkům nabídli možnost jezdit se svými vozy ekologičtějším způsobem.“

Frenkel zdůrazňuje, že na mobilitu se musíme dívat globálně. „Elektromobilita se v Německu rychle prosadí. Na světě však existují regiony, které se rozvíjejí pomaleji a kde chybí infrastruktura pro nabíjení. Tam budou spalovací motory na silnicích ještě dlouho. Syntetická paliva mohou být pro tyto regiony řešením,“ uzavřela.

Zdroj: redakce, merkur.de