Nová metoda krádeže aut. Zloději se pomocí světlometů dostanou do auta

Přidat na Seznam.cz

Přední světlomety nepatří k těm částem automobilu, které bychom považovali za slabé místo zabezpečení. Moderní vozidla je obvykle poměrně obtížné ukrást. Jejich krádež ztěžují moderní zařízení a technologie proti krádeži. Zloději však vymýšlejí nové způsoby, jak je obejít.

Podle Kena Tindella ze společnosti Canis Automotive Labs se nyní zločinci dostávají do systému sběrnice CAN vozidla prostřednictvím světlometů. Ken Tindell, technický ředitel britské společnosti Canis Automotive Labs, který pracoval na elektronice vozidel pro automobilky, jako je Volvo, ve svém nejnovějším příspěvku na blogu vysvětluje, jak zloději získávají přístup k modulům světlometů, aby mohli krást nová auta.

Vše začalo tím, že jeho příteli, který je sám odborníkem na kybernetickou bezpečnost, byla ukradena jeho Toyota RAV4. Po chvíli pátrání majitel objevil webovou stránku prodávající pochybné nástroje, které po připojení ke sběrnici CAN vozu mohou fungovat jako klíč. Například nástroj maskovaný jako reproduktor JBL stojí až 5 500 dolarů, v přepočtu cca 116 tisíc Kč a může fungovat v řadě automobilů, včetně vozů Toyota, BMW, Volkswagen, Ford a GM a Stellantis, píše web Carbuzz.

Zloději poškodí nárazník a obložení kolem světlometu, aby získali přístup ke sběrnici CAN v sadě světlometů. Po připevnění k vozidlu převezme zařízení většinu těžké práce. Stisknutím tlačítka přehrávání na falešném reproduktorovém boxu JBL, dá řídicí jednotce pokyn k odemknutí dveří, čímž umožní zloději přístup do vozu. Ten pak může nastoupit a odjet. Video ukazuje, že celý proces trvá jen několik minut.

V případě vozu RAV4 použitého v tomto příkladu se zloději museli vrátit, přičemž majitel Toyoty zjistil poškození nárazníku a přední lišty. Pokud ráno přijdete ke svému vozu a zjistíte podobné známky poškození, je nejlepší kontaktovat místní orgány činné v trestním řízení a domluvit se na zabezpečení vozu.

Zdroj: carbuzz.com, redakce, github.io