Nová dodávka Mercedes Citan se promění během chvíle v působivý kempovací vůz

Přidat na Seznam.cz

Nová generace Mercedesu-Benz Citan měla právě premiéru, ale to stuttgartské značce nebránilo v tom, aby na düsseldorfském autosalonu Caravan Salon představila novou verzi své kompaktní osobní dodávky, informuje portál carscoops.com.

Pro tuto příležitost byl Citan přestavěn na mikroautokemp s využitím modulů VanEssa. Konečný výsledek vypadá docela prakticky pro kempování, s manželskou postelí, spoustou odkládacích prostor a odnímatelnou zadní kuchyňkou, aniž by to omezovalo jeho využití jako osobního vozidla.

Kvůli pandemii se obytné vozy staly v posledních letech mnohem populárnějšími a nabízejí alternativu k hotelům v době, kdy se někteří lidé raději vyhýbají letecké dopravě na dovolenou. Mercedes uvádí, že „vozidla s vnějšími rozměry blízkými osobnímu automobilu“ jsou stále oblíbenější. Nový Citan o délce 4 498 mm a rozvoru 2 716 mm tak posloužil jako ideální základ pro jejich nový projekt. Společnost již nabízí varianty Marco Polo větších modelů Vito a třídy V, ale poprvé představuje něco podobného pro kategorii malých vozů.

Mikro obytný vůz vznikl na bázi Citanu Tourer (osobní verze) s využitím výbavy VanEssa mobilcamping. Zadní modul kuchyňského koutu se skládá z integrovaného plynového sporáku, systému sing s 13litrovou nádrží na vodu, kompresorové chladničky o objemu 31 litrů a spousty místa na příbory, nádobí, hrnce, pánve a zásoby v zásuvkách. Modul váží přibližně 60 kg a lze jej instalovat nebo demontovat během několika minut, což umožňuje používat Citan jako obytný vůz i jako každodenní osobní vozidlo. Dodává se také v různých barevných variantách pro personalizaci.

Kromě kuchyňského koutu je Citan vybaven spacím systémem VanEssa, což je v podstatě skládací postel s prostorem pro dvě osoby. Vysoce kvalitní matrace je rozdělena na tři části, které se vejdou do zavazadlového prostoru nad modul kuchyňského koutu, což umožňuje plně využívat zadní sedadla. Po složení vytvoří lůžko o šířce 115 mm a výšce 189 mm, přičemž přední sedadla zůstávají nedotčena.

Mercedes-Benz Citan Camper bude vystaven na veletrhu Caravan Salon Düsseldorf, který se koná od 28. srpna do 5. září. Model není určen pouze pro výstavu, protože jeho dostupnost na trhu je plánována na rok 2022. Soudě podle prototypu jsme si jisti, že mnoho majitelů Citanu se rozhodne pro modernizaci a užije si dovolenou v kempu uvnitř své kompaktní dodávky.

Zdroj: carscoops.com