Norsko je i nadále lídrem v přechodu na vozidla s nulovými emisemi

Přidat na Seznam.cz

Norsko je známé jako evropská země s největším podílem řidičů na trhu plně elektrických vozidel a údaje o prodejích za listopad 2021 to potvrzují, přičemž podíl hybridů postupně klesá, informuje portál autoblog.it.

Již v minulých týdnech jsme informovali o jasných preferencích norských spotřebitelů při nákupu elektrifikovaných vozidel: v říjnu 2021 se prodalo přibližně 95 % plně elektrických nebo hybridních vozidel. Výsledky za listopad 2021 tento trend potvrzují: 73,8 % nových vozů prodaných v Norsku v daném období bylo plně elektrických, což se po připočtení hybridů všech typů zvyšuje na přibližně 95 %.

Benzínová vozidla se na celkovém prodeji podílela 2,3 %, dieselová 2,7 %. Je důležité poznamenat, že údaje o prodeji tohoto typu motoru byly v Norsku velmi nízké již v listopadu 2020, ale že podíl motorů poháněných teplem se za posledních 12 měsíců snížil o více než polovinu.

Hlavními příjemci jsou samozřejmě elektrifikovaná vozidla, přičemž největší podíl mají plně elektrická vozidla: v listopadu 2021 byly tři ze čtyř nových automobilů zakoupených na trhu vozy BEV, tedy elektromobily s nulovými emisemi. Podíl těchto vozidel na trhu v listopadu 2020 činil 56,1 %, zatímco během prvních 11 měsíců roku 2021 činil celkový podíl vozů BEV mezi nově zakoupenými vozy v Norsku 64,2 %.

Prodeje hybridních automobilů v různých typech tvořily v listopadu 2021 21,1 % z celkového počtu. Jedná se o klesající trend, neboť celkové tržby ve stejném měsíci roku 2020 tvořily 33,3 % celkových tržeb. Norské údaje potvrzují současný trend a předjímají o několik let to, co se stane v ostatních evropských zemích: automobilů s nulovými emisemi na trhu stále přibývá, tradiční motory jsou odsouvány do specifických oblastí použití a hybridy jsou v počáteční fázi komerčně úspěšné, než je postupně pohltí automobily s nulovými emisemi.

Zdroj: autoblog.it