Nissan opouští Rusko. Moskva koupí jeho vybavení v přepočtu za 24 Kč, Lada převezme servisní služby

Přidat na Seznam.cz

Další světová automobilka opouští ruský trh. Japonský Nissan opouští Rusko a ukončuje zde veškeré své aktivity. Všechny její akcie prodají Japonci Ústřednímu výzkumnému a vývojovému ústavu automobilovému v Moskvě za jedno euro. AvtoVAZ převezme dílny pod svou patronaci. Nissan tak v Rusku přijde o 686 milionů eur, v přepočtu o cca 16 miliard Kč, jak uvádí server WSJ.

I tak může vypadat odchod jedné z největších automobilových společností z ruského trhu. Samozřejmě se jedná o vynucené rozhodnutí, které není založeno na nezájmu zákazníků, ale na politických hrách a současné situaci na ruském trhu. Odchod Nissanu z Ruska není překvapivým krokem a dal se očekávat. Totéž platí pro značku skupiny Renault. V případě Nissanu jde o definitivní ukončení výroby v petrohradském závodě a úplné stažení aktivit z ruského trhu.

Rozhodně to nebude levné

„Jménem společnosti Nissan děkuji našim ruským kolegům za jejich dlouhodobý přínos našemu podnikání. Přestože již nemůžeme pokračovat v působení na ruském trhu, našli jsme nejlepší možné řešení, jak podpořit naše lidi,“ uvedl k současné situaci prezident společnosti Nissan Makoto Učida.

Podle zveřejněných informací přijde Nissan v Rusku celkem o 686 milionů eur, v přepočtu o cca 16 miliard Kč. Společnost prodá veškeré své aktivity ruskému státnímu ústavu NAMI se sídlem v Moskvě za účetní hodnotu 1 euro, v přepočtu cca 24,60 Kč. Stejně jako v případě Renaultu bude mít Nissan možnost se do určité doby vrátit, ale jak se bude situace vyvíjet a jaké jsou záruky, v tuto chvíli nikdo neví. Zákazníci Nissanu si však mohou být jisti, že servisní síť ruské automobilky AvtoVAZ bude údajně pokrývat i servisní služby, včetně dodávek náhradních dílů.

Zdroj: wsj.com