Nissan odhaluje závodní vůz poháněný hnacím ustrojím Ariya EV

Přidat na Seznam.cz

Nissan ve představil koncept závodního vozu poháněného stejným pohonným ústrojím, jaké se nachází v elektrickém crossoveru Ariya 2023, informuje portál caranddriver.com.

Závodní vůz je jednomístný otevřený vůz, a přestože nebyl vyvinut pro žádnou konkrétní závodní kategorii, jeho tvar delta křídla naznačuje spojitost se závodním vozem Gen3 Formule E, který se má účastnit 9. sezóny elektrického závodního seriálu.

Nissan je jedním z hlavních výrobců automobilů, kteří se stále podílejí na Formuli E, a to prostřednictvím týmu Nissan E.Dams. Všechny týmy soutěžící v 9. sezóně Formule E obdrží na jaře příštího roku společný podvozek Gen3.

Společnost Nissan ve svém prohlášení uvedla, že nový koncept, nazvaný Ariya Single Seater, ukazuje, jak by pohonné ústrojí crossoveru Ariya mohlo být využito v prostředí závodních vozů. Nissan rovněž uvedl, že koncept bude sloužit jako testovací základna pro budoucí technologický vývoj.

Nissan si pro koncept přirozeně vybral nejsilnější z dostupných pohonných jednotek modelu Ariya, v tomto případě nejsilnější dvoumotorovou konfiguraci s pohonem všech kol o výkonu 389 k a točivém momentu 442 N.m. V tomto případě se jedná o nejsilnější pohonnou jednotku. Ariya bude nabízena také s jedním motorem o výkonu 238 k.

Nissan pro koncept použil také designové prvky z modelu Ariya. Oba vozy mají například mřížku chladiče ve tvaru písmene V, kterou lemují tenké světelné lišty. A na bocích konceptu je hladký, téměř tekutý povrch rovněž vypůjčen z modelu Ariya, i když zde je konstrukce celá z uhlíkových vláken.

Ariya se má v showroomech objevit na podzim příštího roku. Ariya je jen poslední salvou v plánu Nissanu mít do roku 2030 převážně elektrifikovanou modelovou řadu. Automobilka tento týden oznámila, že v příštích pěti letech hodlá na elektrifikaci vynaložit 17,6 miliardy dolarů, tedy cca 389 miliard korun. Většina těchto prostředků půjde na vývoj 23 elektrifikovaných modelů napříč značkami Nissan a Infiniti do roku 2030, z nichž 15 budou vozy na baterie.

Zajímavé je, že Nissan tento týden předvedl několik konceptů, které mají předznamenat možnou budoucí elektrickou modelovou řadu, a jedním z těchto konceptů byl roadster. Mohly by všechny tyto koncepty ukazovat na připravovaný sportovní elektromobil? To ukáže čas.

Zdroj: caranddriver.com