Nikoliv elektrické nebo spalovací motory. Američané zkontrolovali, která auta jsou nejčastějšími účastníky požáru

Přidat na Seznam.cz

Při analýze mediálních zpráv z posledních let lze nabýt dojmu, že elektromobily nečekaně často hoří. Ukazuje se však, že se to mnohem častěji stává u vozidel se spalovacím motorem. V případě hybridů je to ještě horší, napsal server Auto Insurance EZ.

Analytici společnosti AutoinsuranceEZ připravili komplexní zprávu o požárech vozidel v USA v roce 2021. Výsledky jsou poměrně překvapivé, protože silně popírají stereotyp, podle něhož jsou elektromobily nejčastějšími účastníky požáru.

Při analýze celkového počtu událostí jsou samozřejmě vzhledem k popularitě stále nejčastějšími oběťmi požárů v USA spalovací automobily. Zajímavé je, že ve statistikách vedou asijské modely jako Hyundai Elantra, Kia Cadenza, Honda Odyssey a Hyundai Genesis. Pokud však počítáme počet požárů na 100 000 prodaných vozů, vypadá situace zcela jinak.

Nejvyšší počet požárů na 100 000 vozidel nebyl zaznamenán u spalovacích nebo elektrických automobilů, ale u hybridů. Na každých 100 000 prodaných vozů připadalo až 3475 požárů. V porovnání s 1 529 požáry u benzinových automobilů a pouze 25 požáry u elektromobilů.

Autoři zprávy však přiznávají, že jakmile dojde k požáru, je pro hasiče nejproblematičtější poslední skupina. Vzhledem k přítomnosti velkých baterií jsou elektromobily mnohem obtížněji uhasitelné než tradiční konstrukce. Někdy je nutné ponořit celý vrak i na několik hodin. Standardní postupy se ukázaly jako nedostatečné.

Mimochodem, problémy s bateriemi byly v roce 2021 nejčastější příčinou požárů elektrických a hybridních automobilů v USA. V případě spalovacích vozů to byly zkraty v elektrickém systému a úniky kapalin.

Zdroj: autoinsuraceez.com