Psí režim v autě ochrání vašeho mazlíčka a zároveň dá všem okolo vědět, že se brzy vrátíte. Zatím však funguje pouze v Tesle
Nadpoloviční většina obyvatel České republiky sdílí domácnost s nějakým mazlíčkem, a to že jsou Češi národem pejskařů, je zřejmé dávno a stále to platí.
Podle mezinárodních statistik 42 % českých domácností obývají právě naši čtyřnozí kamarádi, což je zhruba dva miliony psů. To nás řadí mezi největší evropské špičky. Mezi zeměmi EU jsme se umístili na čtvrtém místě, před námi je už pouze Rumunsko, Polsko a Maďarsko.
Češi ale zůstávají věrní klasickým plemenům, jako je německý ovčák, jezevčík a velké oblibě se stále těší klasický voříšek. Česká republika dokonce patří k nejlepším chovatelům v kynologii.
Chov psů v ČR
Registrovaných psů v České republice je kolem 2,5 milionu. Ve městech bydlí stále více lidí a s tím roste i oblíbenost malých plemen, jako je yorkshirský teriér, maltézský psík nebo čivava.
Chov psů upravuje legislativa, a to konkrétně Zákon České národní rady č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání a od prvního ledna 2020 mají majitelé povinnost své psy označovat čipem. Do budoucna je plánováno, že všichni psi budou registrováni v centrální evidenci, kam budou mít přístup pouze příslušné úřady.
Velkým a dlouhodobým problémem v České republice zůstává nelegální množení psů, přestože v listopadu 2017 byla zavedena povinnost pro každého majitele, který vlastní více jak pět fenek, nahlásit svá zvířata příslušným úřadům.
Pes jako člen rodiny
Když si lidé pořizují své čtyřnohé mazlíčky do domácnosti, jen málo z nich je má pouze z praktických důvodů. Podle průzkumů 95 % majitelů psů je považují za člena rodiny. Pejskové u takových rodin dostávají narozeninové dárky i oblečení.
Majitelé psů uvádějí, že jim jejich péči psi vracejí i s úroky. Samozřejmě je péče o mazlíčka spojená se starostí a zodpovědností. Ale takovéto přátelství má na člověka pozitivní vliv. Nejen fyzický, ale i psychický.
Psi mají i terapeutické účinky, proto se i využívají oficiálně při různých terapiích. Je dokázáno, že pár minut denně s mazlíčkem dokáže snížit úzkost i krevní tlak a naopak zvýšit hladiny hormonů štěstí.
Pes vám může zlepšit i vaši fyzickou formu, protože s ním musíte každý den na procházku. To je pro vaše zdraví velmi dobrá zpráva. Nemyslíte? A navíc, pokud sdílíte domácnost se čtyřnohým přítelem, nikdy nejste sami. Vždy se máte s kým pomazlit.
Pes v autě
Pes nám do života přináší spoustu radosti, jak prokazují všechny studie. Život s ním je veselejší a pestřejší, samozřejmě to znamená i nemalé starosti a velkou zodpovědnost. A pokud také patříte k těm, kteří nechtějí nechávat svého mazlíčka samotného doma ani pokud jdou na nákup, tak dávejte pozor.
Protože nechat psa v autě může být velký malér. Především v létě, kdy byste ho mohli ohrozit na životě. Ve vysokých teplotách stačí i pět minut! A na to zareagovala společnost Tesla, která při vývoji myslela právě i na vaše mazlíčky.
Tesla zaměřila na mazlíčky v autě program, jehož lze využít, když potřebujete na chvilku nechat pejska dítě v autě. Jedná se o tzv. režim Dog Mode.
Po zaparkování zvolíte tento režim a nastavíte vhodnou teplotu interiéru vozidla, která je ideální pro vašeho mazlíčka. Tuto teplotu systém udržuje uvnitř vozidla po celou dobu vaší nepřítomnosti. A navíc na hlavním displeji zobrazí informaci o tom, že majitel vozu bude brzy zpět. Což může ve finále ochránit vaše auto před poškozením. Často se totiž stává, že lidé sklo rozbijí, aby pejsky zachránili. Na displeji se také celou dobu zobrazuje teplota interiéru, aby kolemjdoucí lidé viděli, že je váš pes v pořádku a bezpečí.
V případě, že byste se zdrželi někde déle a baterie klesla pod 20 % procent, Tesla vám odešle zprávu, kde vás vyzve, abyste se vrátili do auta pro svého psího přítele.
Tato funkce je velmi užitečná pro majitele psů, ale stále platí, že psa ani dítě byste měli nechávat v autě pouze v krajním případě po nezbytně krátkou dobu.
Zdroje: caranddriver.com, auto.howstuffwokrs.com, mze.gov.cz, aktualne.cz