Nezapomeňte přezout. Pneumatiky však zdražily

Přidat na Seznam.cz

Přechod na nové pneumatiky je v plném proudu. Špatnou zprávou je, že nové pneumatiky zdražily. Na druhou stranu, v dnešní době inflace obrovských rozměrů to už asi málokoho překvapí. Klíčovými faktory, které v tomto případě zamíchaly kartami, jsou válka na Ukrajině a také energetická krize. Podívali jsme se na to, o kolik zhruba v průměru vzrostly ceny a zda existuje také možné riziko nedostatku, pokud jde o dostupnost některých druhů pneumatik.

Zima skončila a povinnost zimních pneumatik skončila i v zemích, jako je Rakousko, kde v případě špatného počasí platila ještě do poloviny tohoto měsíce.

Mnoho motoristů bude ještě letos potřebovat nové letní pneumatiky. Na co by se měli připravit? Dobrou zprávou je, že dřívější problémy s dostupností pneumatik pro osobní automobily byly zažehnány.

Ceny pneumatik se však oproti loňskému roku zvýšily v průměru o 20 %

Důvodem je válka na Ukrajině. Z obou zemí zapojených do konfliktu pocházejí kriticky důležité výrobní suroviny. Vliv má také energetická situace. Výroba pneumatik je energeticky náročná.

Poptávka po pneumatikách zůstává vysoká, ale nemusí být pro každého snadné se v ní zorientovat.

Jedná se o jednu z nejdůležitějších součástí automobilu, která má velký vliv na vaši bezpečnost. A nejen to. Při výběru je proto nejlepší zvážit celou řadu parametrů, včetně přilnavosti na mokru a suchu, valivého odporu, komfortu a hlučnosti.

Nákup správných pneumatik není radno podceňovat a rozhodně se nevyplatí hledět pouze na cenu. A není třeba dodávat, že mnoho řidičů by mělo před příchodem letní sezóny myslet na kontrolu rezervní pneumatiky (to samozřejmě platí pro vozy, které ji mají).

Zdroj: redakce, ORF