Nezapomeňte na povinnou zimní výbavu do auta. Za nedodržení pokuta až 50 000 Kč
Každý z nás již vyměnil lehkou jarní bundičku za teplý kabát, protože rána jsou už mlhavá a večery sychravé. Všichni se pomalu připravujeme na mrazíky.
Většina z nás je na zimu připravená, ale co vaše auto? Ať už patříte k milovníkům zimy a vydáváte se v zimě na hory nebo raději zůstáváte doma a vyjíždíte pouze, když musíte, i tak musíte mít auto připravené na zimu.
Vše, co patří do povinné výbavy vozidla určuje silniční zákon pomocí vyhlášky 341/2014 Sb., která byla naposledy novelizována 21. dubna 2021 vyhláškou 180/2021 Sb. Jedná se o souhrn věcí, doplňků a dílů, které musejí být vždy přítomny při jízdě ve voze. V opačném případě auto není způsobilé k provozu na pozemní komunikaci a hrozí provozovateli pokuta.
Povinná výbava vozidla
Do povinné výbavy vozidla patří autolékarnička, nářadí na opravu či výměnu kola nebo rezervní pneumatika, výstražný trojúhelník a reflexní vesta.
Zimní pneumatiky nejsou dobrovolné, ale naopak jsou povinné ze zákona. V České republice musíte mít na autě obuté zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března za určitých podmínek. Pokud je tedy na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy, tak musíte mít obuté zimní přezutí, jinak vám hrozí pokuta až 2 000 korun.
Zimní pneumatiky jsou ale povinné i úsecích silnic, které jsou označené dopravní značkou Zimní výbava, bez ohledu na povětrnostní podmínky.
Evropské předpisy zavádějí přísnější pravidla, ale českých řidičů v České republice se tato změna letos nedotýká. Od 1. října 2024 v České republice nenastaly žádné změny v legislativě, pokud jde o zimní pneumatiky.
Tato změna se týká výrobců nikoli spotřebitelů a čeští řidiči mohou dále používat zimní kola s označením M+S, M.S, M/S nebo M/S. Za zimní pneumatiky se také považuje speciální dezén s označením na bočnici ET, ML, MPT nebo POR. Všechny zimní pneumatiky ale musí mít minimální hloubku dezénu 4 mm.
Tohle označení pneumatik je v pořádku na území České republiky, ale co když se chystáte do zahraničí?
V zimě do Alp a zase zpět
Chystáte se během zimy do Alp, nejvyšších hor Evropy? Pojďme si říct, na co byste si měli dát pozor, když pojedete do Itálie, Rakouska či Německa.
Pokud se chystáte jet v zimních měsících do Rakouska, tak máte povinnost mít na autě navíc zimní řetězy v případě ledu, sněhu a námrazy v období od 1.11. do 15.4. Nesmíte ale řetězy poškodit silnici, smíte je používat jen na souvislé vrstvě sněhu, jinak vám hrozí pokuta až 35 eur. Ale pokud zablokujete provoz, protože je mít nebudete, tak můžete zaplatit pokutu až 2 000 eur, což je v aktuálním přepočtu na CZK cca 50 000 Kč.
Rakušané si také hlídají reflexní vesty. Vestu musíte mít na sobě vždy, když vystupujete z vozidla mimo obec. Navíc vesta musí odpovídat normě EN 471.
V Itálii nejsou policisté tak přísní, ale přesto jsou úseky, kde jsou řetězy také povinné. Především v oblasti Val d’Aosta je povinnost zimních pneumatik i řetězů v období od 15.10. do 15.4. A také pozor na dálnici A22, kde je dokonce povinnost mít řetězy na všechna čtyři kola.
V Itálii musíte mít reflexní vesty pro všechny členy posádky vozu a děti do výšky 150 cm musí mít autosedačku.
V Německu je dokonce povolená hloubka dezénu 1,5 mm a není zde určeno období, které vymezuje povinnost zimních pneumatik. Řidiči se orientují pouze podle aktuálního počasí. Pokud Vás ale chytí na silnici, která je pokrytá ledem, námrazou či sněhem na letních pneumatikách, tak můžete dostat pokutu až 120 eur.
Zdroje: bmk.gv.at, fall-line.co.uk, policie.cz