Nepoškrábejte si brýle. Stačí je vyčistit pomocí přípravku, který má doma každý
Zašpiněné brýle potřebují co nejdříve vyčistit a zrovna po ruce není speciální utěrka nebo ubrousek. Stane se. Prekérní situace, kterou ale můžete vyřešit velmi elegantně a účinně.
Tímto způsobem můžete brýle občas vyčistit i běžně bez zašpinění. V každém případě ale musíte zachovat při čištění jemnost a něžnost. Na brýle nikdy netlačte, nečistěte je silou. Velmi snadno by se poškrábaly, například v případě, že na sklech ulpěl tvrdý prach. Což se stává, když je ve vzduchu nebo vašem okolí:
- písek (na pláži nebo když jsme zrovna pod vlivem oblaku ze Sahary)
- prach z hlíny (je-li větrné počasí nebo po práci na zahradě)
- pyl (i pylová zrnka jsou pevná a pro jemné sklo či vrstvy na skle tvrdá)
I maličké škrábance se časem nahromadí
Jde o to si uvědomit, že brýlová skla může poškrábat pohyb i těmito zdánlivě nevinnými miniaturními zrnky prachu a pylu.
Problém mohou udělat i zbytky líčidel, řasenka, pudrová zrnka nebo třpytky z líčení. Pokud tyto nečistoty i velmi jemným hadříkem nasucho přitlačíme na brýlové sklo, může se sklo poškrábat nebo se odřou různé ochranné vrstvy – antireflexní, proti UV záření apod.
Jaká jsou základní pravidla, která platí při čištění speciálními prostředky i těmi domácími?
- Nikdy na brýle při čištění netlačte.
- Nečistěte brýle nasucho.
Jak vyčistit brýle doma dostupnými prostředky?
A jsme u zázračné dvojkombinace, kterou lze brýle krásně umýt. Ještě předtím si ale z brýlí čistýma rukama smyjeme obyčejným proudem vody hrubé nečistoty. Vlažná nebo teplá voda skvěle odstraní vše, co by mohlo skla poškrábat.
Dvě dostupné ingredience
Z hrubých nečistot opláchnuté brýle ještě potřebují odmastit. Toho snadno dosáhnete obyčejným čistícím prostředkem s odmašťujícím, ale neagresivním účinkem. Mýdlo nebo tekuté mýdlo. Důležité je, aby neobsahovalo abrazivní, drsné součástky, samozřejmě tedy ne mýdlo s peelingem nebo mýdla s přídavkem olejů, ale například obyčejný jemný mýdlový čistič použít lze.
Na jemnou utěrku (můžete použít i pevnější papírovou) naneste malé množství čistícího prostředku a napěňte. Pak jemně potírejte obě strany brýlových skel a příliš netlačte. Poté spláchněte zbytky saponátu teplou vodou a brýle lehce osušte jemným hadříkem nebo papírovou utěrkou.
Hotovo!
Jak jinak čistit brýle profesionálně?
Nejideálnější způsob je zanést své brýle do oční optiky, kde vám je vyčistí odborně. Většinou laserovým čističem.
Také si můžete koupit speciální čističe společně s měkkými utěrkami, kterými brýle vyčistíte v podstatě jen s jemnou vlhkostí.
Ochrana nade vše? Nechte si brýle potáhnout!
Na brýlové čočky lze přidat speciální vrstvu, která je činí odolnější proti poškrábání.
„Vrstva proti poškrábání nechrání čočky před všemi škrábanci, ale funguje dobře při prevenci drobných škrábanců,“
píše web tipsbulletin.com a dodává, že kvalitu vašich brýlí vylepší i další antireflexní vrstvy nebo vrstvy proti UV záření.
A také doporučuje pro domácí čištění obyčejnou teplou vodu a odmašťující prostředek. Klidně můžete použít i prostředek na mytí nádobí.
Vylepšená receptura s alkoholem
Máte-li kvalitní líh (například lékařský), lze do třetice přidat i ten:
„Naplňte lahvičku s rozprašovačem do ¾ objemu lihem. Přidejte dvě kapky mýdla na nádobí. Uzavřete lahvičku s rozprašovačem a jemně protřepejte.
Před nastříkáním na plastové čočky nechte bubliny rozptýlit. Nastříkejte na obě strany čoček a otřete je měkkým hadříkem.“
Incline Magazine ve svém článku varuje také před tolik oblíbenými hadříky z oblečení. Takže zlozvyk otřít brýle do trička, může také vzít za své. A to i z oblečení, jež se zdá luxusní a pro čištění brýlí nadmíru vhodné.
Tato pravidla se týkají jak dioptrických, tak i slunečních brýlí. Jejich čistotu zanedbáváme ještě raději, navíc pozor – ty pískem a prachem v horkém létě trpí nejvíce.
Zdroje: inclinemagazine.com, tipsbulletin.com, nbcnews.com