Neobvyklý experiment: K nastartování auta bylo potřeba více než 300 běžných tužkových baterií

Přidat na Seznam.cz

Vybitá autobaterie je hrozná věc, která se může stát kdykoli. Pokud však máte v šuplíku s harampádím několik čerstvých baterií typu AA, možná se vám podaří auto nastartovat. Na YouTube kanálu Garage 54 zjistili, jaký minimální počet tužkových baterií byste potřebovali. Provedli tento neobvyklý experiment.

Stavba provizorní baterie začala dekonstrukcí běžné autobaterie a vytvořením místa pro nové koncové desky, které propojí všechny malé články.

Stavba začala se skromným počtem osmi baterií, což moc nefungovalo. Šestnáct baterií vytvořilo nějaké jiskry, ale až 24 baterií přimělo startér trochu se roztočit. Fungovala i cívka.

Baterie a startéry pak byly nainstalovány do vozidla, které se 120 tužkovými bateriemi nechtělo nastartovat. Ke krátkému protočení motoru totiž bylo potřeba 160 baterií, ale na nastartování to nestačilo. Do skříně byly vrstvu po vrstvě přidávány další baterie, čímž se počet zvýšil na 200, 240 a 280, než počet překročil 300 baterií, a to už bylo blízko k nastartování.

K nastartování vozu nakonec bylo zapotřebí 308 baterií a vůz okamžitě nastartoval. Daleko od autoservisu se však pravděpodobně nedostanete. Baterie v tomto vozidle nebyly dobíjecí, takže nakonec ztratily energii a nedokázaly vůz znovu nastartovat. Standardní autobaterie je dobíjecí, takže je stále mnohem lepším řešením.

Zdroj: Garage 54; Motor1