Nemusí vás vůbec pustit do letadla. Nový systém odhaluje cestující, kteří až moc spěchají

Přidat na Seznam.cz

Spěch je každodenní součástí našich životů. Lidé toho mají na starosti tolik, že je často náročné zachovat klid a jednat pomalu. Na letišti by se vám však spěch nemusel vyplatit. 

Aby nedocházelo k chaosu, který by mohl vést k případnému zdržení jednotlivých letů, můžete se na letištích setkat s novým systémem, který zajišťuje plynulejší nástupy. Právě chaos, jež způsobují rychlé nástupy do letadla, byl motivací pro vytvoření nového systému, který řeší problémy s příliš rychlým boardingem. Nový systém přispívá k větší efektivitě také jiných letištních operací a jeho výsledkem je větší pohodlí cestujících a snížení případů dlouhého čekání na odlet. Zatím to tedy vypadá, že má pouze výhody. Opak je však pravdou. 

Co může způsobit dlouhé čekání na odlet?

Dívka s mobilem a kufrem, čekající na letišti.
Čekání na odlet letadla může způsobit fyzické a psychické obtíže Zdroj Shutterstock

Dlouhé sezení na letišti může mít řadu negativních dopadů na psychické a fyzické zdraví

  • Stres a únava: Osoby, které čekají na letišti až příliš dlouho, mohou cítit vysokou míru stresu, úzkosti a nejistoty, která často vede k únavě a snížení koncentrace. To může způsobovat zhoršení nálady a špatnou výkonnost, a to zejména pokud pasažér letí například na pracovní schůzku.
  • Zdravotní potíže: Dlouhé hodiny na nepohodlných sedačkách, často v průvanu, mohou způsobit problémy, jako je bolest zad, ztuhnutí svalů, nebo například křeče. Nedostatek vzduchu v terminálech je navíc často způsobuje bolest hlavy a únavu. 
  • Vyšší finanční náklady: Lidé, kteří dlouho čekají na své letadlo, mají sklony utrácet v místním občerstvení, o kterém je obecně známo, že je předražené. Nejen to, dlouhé čekání může pasažéra donutit změnit spoj, což znamená nákup další letenky a tedy další finanční výdaje.

Dlouhé čekání na letišti může vést k fyzickému a psychickému vyčerpání. Má tak vliv na kvalitu života cestujícího a jeho zdraví.

Proč je tedy rychlé nastupování takovým problémem?

Rychlé nastupování do letadla je problémem pro bezpečnostní pracovníky, u kterých hrozí riziko přehlédnutí podezřelých předmětů v zavazadlech nebo podezřelého chování. Dochází také ke vzniku chaosu v uličkách letadla, když se cestující snaží rychle umístit svá zavazadla a blokují tak pohyb ostatních. Další věcí je to, že se cestující necítí komfortně a jsou ve stresu.

Obzvláště lidé, kteří cestují s rodinou a mají speciální potřeby, mohou zažívat větší míru frustrace. V neposlední řadě jde o rozložení hmotnosti. Příliš rychlé nastupování totiž může způsobit, že dojde k nerovnoměrnému rozložení pasažérů a zavazadel, což může negativním způsobem ovlivnit stabilitu letadla

Nové biometrické technologie mohou významně pomoci

Kontrola zavazadel na letišti.
Díky novému systému se stanou letištní kontroly plynulejšími Zdroj Shutterstock

Na zahraničních letištích, a to včetně těch v USA a Abu Dhabí, se můžete setkat s novými biometrickými technologiemi, které monitorují pohyb pasažérů a jejich rychlost během bezpečnostních letištních kontrol. Díky novému systému je zaznamenáván nejen spěch cestujících, ale také podezřelé chování, díky čemuž mohou bezpečnostní složky lépe reagovat na potencionální  hrozby, které jsou jedním z elementů ovlivňujících zpoždění letadel.

Nejen, že systém odhalující spěchající cestující pomáhá zvýšit bezpečnost, ale také šetří čas letištního personálu, který nemusí věnovat tolik pozornosti běžným procesům.

Jak to funguje? Systém Smart Travel používá senzory a skenery, které analyzují rychlost a způsob pohybu osob, vyskytujících se na letišti. Díky tomu může dojít k lepší plynulosti provozu, usnadnění kontrol při odbavování a snížení vytíženosti některých oblastí na letišti. Avšak nejen to.

Inovační systém by mohl zajistit plynulejší nástup pasažérů na palubu a minimalizovat častá zpoždění, což ocení všichni cestující, kteří nechtějí ztrácet cestováním příliš mnoho času.

Letiště se obecně snaží přilákat více cestujících, a to například akcemi na levnější letenky. Nový systém kontroly rychlosti pohybu však myslí také na usnadnění práce zaměstnanců letiště a na větší bezpečnost všech. V zahraničí se systém zatím testuje, ale v budoucnu se na něj pravděpodobně můžeme těšit i u nás v Česku.

Zdroje: pdfs.semanticscholar.org, iata.org, geo.fr