Německo zruší dotace na elektromobily a plug-in hybridy! Podpoří pouze ty, které mají skutečný pozitivní dopad na klima

Přidat na Seznam.cz

Německé ministerstvo hospodářství chce ukončit dotace na plug-in hybridní automobily dříve, než se plánovalo. Od roku 2023 by se měl také o třetinu snížit peněžní bonus pro elektromobily, píše server Autonews.

Tento krok je součástí snah o větší směřování dotací na ochranu klimatu a v současné době se o legislativě jedná na příslušných ministerstvech. Podle návrhů by byla zcela zrušena dotace 4 500 eur (v přepočtu cca 114 tisíc Kč) na plug-in hybridní modely a dotace na elektromobily by se postupně snižovala. Ze současných 6 000 EUR (v přepočtu cca 145 tisíc Kč) by mohla v příštím roce klesnout na 4 000 EUR (v přepočtu cca 97 tisíc Kč) a v roce 2024 na 3 000 EUR (v přepočtu cca 73 tisíc Kč). Hovoří se také o úplném zrušení dotací na nákup elektromobilu po roce 2025.

Vládní koalice se ve svém plánu dohodla, že od příštího roku bude poskytovat podporu pouze na automobily, které mají „pozitivní dopad na klima“, a do konce roku 2025 dotace zcela zastaví.

„Chceme posílit podporu elektronických automobilů a více se zaměřit na ochranu klimatu,“ uvedl ministr hospodářství Robert Habeck. „Podle našeho názoru jsou plug-in hybridy cenově dostupné a již nepotřebují veřejné financování.“

Zástupci automobilového průmyslu toto rozhodnutí pochopitelně kritizují. Předčasné ukončení dotací pro plug-in hybridy by podle nich „ohrozilo dynamiku elektromobility a ignorovalo realitu spotřebitelů v Německu“, uvedla Hildegard Müllerová, která stojí v čele automobilové lobby VDA.

Kromě toho Mueller kritizoval, že dotace je vázána na termín dodání vozidel, což vytváří nejistotu ohledně konečného vyúčtování kupujících, kteří často musí na své vozy čekat více měsíců než obvykle kvůli problémům v dodavatelském řetězci.

Co si myslíte vy? Je tohle snížení dotací správný krok?

Zdroj: Europe.autonews.com