Největší lež na silnicích objasněna. Oranžová na semaforu není, je to mýtus

Přidat na Seznam.cz

Vnímání barev a signálů na silnicích hraje roli číslo jedna v tom, jak bezpečně se orientujeme na silnicích. Většina řidičů je přesvědčena, že oranžová barva je oficiální součástí semaforů. Ale co když vám řekneme, že realita je mnohem zajímavější?

V silniční dopravě jsou semafory zkrátka nezbytné – řídí tok vozidel a chodců s přesností na sekundy. Jejich jasné a srozumitelné barvy usnadňují orientaci všem účastníkům provozu. Nicméně, jak to tak bývá, kolem těchto zářivých signálů se v průběhu času vyrojilo několik mýtů, které mohou zmást i zkušeného řidiče.

Jedním z nejrozšířenějších je myšlenka, že mezi červenou a zelenou se nachází oranžová barva, jakýsi tajemný signál pro přechod mezi oběma stavy. Realita je však jiná – tento mýtus vychází spíše z nedorozumění a zjednodušování, než z pravdy! 

kolona aut
Na oranžové dejte nohu z plynu zdroj Shutterstock

Tak oranžová nebo jaká?

Podle oficiální terminologie je semafor vybaven pouze dvěma primárními signály – červenou a zelenou. Oranžová, jak ji běžně chápeme, je ve skutečnosti „žlutá“. Tato mylná představa se rozšířila v průběhu let a zasáhla nejen běžné řidiče, ale i odborníky na dopravu.

Mnoho lidí se domnívá, že žlutá barva slouží jako přechodový signál, který varuje před změnou stavu semaforu. Avšak podle pravidel silničního provozu se žlutá barva používá k upozornění řidičů na blížící se červenou. Při rozsvícení žluté je třeba zpomalit a připravit se na zastavení, pokud se rozsvítí červená.

Můžu na žlutou projet křižovatkou?

Veškerá pravidla silničního provozu, která se samozřejmě týkají i barevné signalizace určuje § 70 zákona 361/2000 Sb. a zákon 271/2023 Sb.

  1. Žlutá jako varování: Žlutá barva na semaforu znamená, že se signál brzy změní na červenou. Pokud se auto nachází přímo před křižovatkou a žlutá se rozsvítí, řidič by měl zpomalit a zastavit, pokud je to bezpečné.
  2. Pokud se nacházíte v křižovatce: Pokud jste už v křižovatce a žlutá barva se rozsvítí, logicky můžete pokračovat v jízdě.
  3. Pokuta za projíždění na žlutou: Pokud však na křižovatku dojíždíte a na semaforu jasně svítí žlutá, musíte zastavit. V opačném případě vám hrozí pokuta 4500 –5000 Kč a 6 trestných bodů (ve správním řízení se pokuta může vyšplhat od 7000–25 tisíc korun).

Kde se vzaly semafory

Semafory, jak je známe dnes, jsou výsledkem dlouhého vývoje, který sahá až do počátku 20. století. První elektrické semafory byly představeny v roce 1912 v Salt Lake City a postupně se rozšířily do dalších měst.

Dnes jsou semafory standardizovány a jejich barvy mají jasně definované významy: červená znamená stop, zelená jdi a žlutá varuje před blížící se změnou signálu. Žlutá barva je jedinou, která se má používat pro varování, a jakékoli zmínky o oranžové jsou nepřesné.

rozsvícený semafor
Žlutá je mylně zaměňovaná za oranžovou zdroj Shutterstock

Jak to, že se „oranžová na semaforu“ tak dlouho udržela?

Mýtus o oranžové barvě se pravděpodobně uchytil hned z několika důvodů. Za prvé, vizuální vnímání barev se liší od jedince k jedinci. Někteří lidé mohou mít barvoslepost nebo problémy s rozlišováním barev, což vede k tomu, že žlutou barvu vnímají jako oranžovou. Dále je tu kulturní faktor; různé země mají mít odlišné interpretace barev na semaforech, což jen přiživuje zmatení a věčnou polemiku. 

Žlutá místo oranžové

Když se příště zastavíte na žlutém semaforu, vzpomeňte si, že to není signál k rychlému odjezdu, ale spíše malé varování, abyste zpomalili a připravili se na zastavení. A tak místo toho, abyste se trápili nad delší prodlevou či malým zpožděním, vzpomeňte si, jak vznikla fáma o oranžové na semaforech a dejte nohu z plynu – za těch pár tisíc korun pokuty vám malé zdržení opravdu nestojí.

Zdroj: www.autosalon.tv, www.elektrickevozy.cz, www.auto.cz