Nejšpinavější věc na světě se pravděpodobné nachází v interiéru vašeho vozu. Víte, co to je?

Přidat na Seznam.cz

Pravděpodobně si myslíte, že kuchyňská houba je zdaleka nejšpinavějším předmětem ve vaší domácnosti. Podle seznamu od specializovaného webu WebMD se ale mýlíte.

Web zahrnoval kandidáty, jako jsou chytré telefony, počítačové klávesnice, psí hračky, nákupní vozíky a dokonce i kávovar v kanceláři. (Ta kuchyňská houbička se mimochodem umístila na 4. místě.) Jeden zřejmý povrch však v seznamu vynechal, a většina dalších podobných? Volant vašeho auta.

Průměrný řidič stráví za volantem 17 600 minut ročně, ale čištění vnitřku vozu nevěnuje ani zdaleka dost času. Jistě, po blátivém dešti, v období silného jarního pylu nebo na konci zimy uvidíte auta seřazená před myčkou, aby se z nich smyla všechna ta nahromaděná sůl. A to je skvělé pro zdraví vozidla, ale nemá to přímý přínos pro zdraví řidiče.

Průzkum zjistil, že 32 % majitelů automobilů čistí vnitřek svého vozu jen jednou ročně a 12 % nečistí vnitřek vozu vůbec. Nikdy! Upřímně řečeno, to je dost nechutné, zejména když uvážíme, že mnoho řidičů (asi 20 procent) během jízdy také jí a pije.

Co se tedy v kabině vašeho auta množí? No přece asi 700 různých kmenů bakterií, jak uvádí web Consumer Reports. A zvyk jíst a pít a pak se dotýkat povrchů v interiéru auta to ještě zhoršuje. Vezměte v úvahu, že jakékoli jídlo nebo tekutina, kterou upustíte nebo vylijete, vytváří ideální prostředí, tmavé, uzavřené a vystavené velkým změnám teploty, pro množení dalších bakterií.

A nejhorším místem ze všech je podle průzkumu volant vašeho auta. Je šestkrát špinavější než obrazovka vašeho chytrého telefonu, čtyřikrát špinavější než prkýnko na veřejných záchodcích a dvakrát špinavější než tlačítka ve výtahu.

Když tankujete benzín, je rukojeť pumpy pravděpodobně 11 835krát špinavější než prkýnko veřejného záchodu! Dokonce ani ti nejpečlivější majitelé aut, kteří čistí interiér častěji, než je průměr, si pravděpodobně nedezinfikují ruce pokaždé, když zastaví natankovat. Tyto bakterie se okamžitě přenesou na kliky dveří, řadicí páku a volant.

Co má tedy řidič udělat, aby udržel své autoalespoň čisté? Otřete povrchy, jako je volant, řadicí páka, kliky dveří a ovládací prvky audiosystému, a nezapomeňte na klíče, pomocí dezinfekčních ubrousků, doporučuje web How Stuff Works. Při příští výměně vzduchového filtru můžete do jeho průduchu nastříkat dezinfekční prostředek, například Lysol, abyste zabránili hromadění a recyklaci bakterií v autě při každém zapnutí topení nebo klimatizace. Pravidelně vysávejte koberce a sedadla a několikrát ročně je nechte odborně vyčistit šamponem. A když už budete v tom, vyčistěte podlahové rohože, nebo ještě lépe, dopřejte si nové, pokud jsou opravdu staré.

Zdroj: redakce; Consumer Reports; How Stuff Works; WebMD