Nejoblíbenější značka pneumatik v Česku, slaví sedmdesát pět let od svého založení

Přidat na Seznam.cz

Před 75 lety bylo poprvé zaregistrováno dodnes používané logo značky Barum. Tradiční český výrobce navazuje na více než devadesátiletou tradici výroby pneumatik ve Zlíně a v jeho okolí. Dnes jsou se  značkou Barum vyrobeny desítky milionů pneumatik ročně a v celém koncernu Continental reprezentuje v Evropě druhou nejprodávanější značku. Mezi českými řidiči si navíc drží již po řadu let pozici nejoblíbenější značky pneumatik.

Značka je v tuzemsku dlouhodobě velmi oblíbená, zejména pro svůj tradiční český původ, vysokou kvalitu, spolehlivost a rovněž dobrý poměr ceny a výkonu. 

„Mimořádné postavení značky Barum v Česku vidíme prakticky každý den. Letošní 75. výročí jejího vzniku pouze potvrzuje obrovskou tradici a neustále inovující produkty, které svým zákazníkům značka Barum nabízí. Jsme rádi, že toho můžeme být součástí, a těšíme se na další společné výzvy, které nás určitě čekají,“ komentuje významné jubileum v historii značky Barum Magda Nagy, ředitelka Divize marketing ve společnosti Continental Barum s.r.o.

Vysokou oblíbenost pneumatik Barum potvrzují též mnohá ocenění, které značka obdržela na známém zákaznickém portále Heureka.cz. Zimní pneumatiky Barum Polaris 5 zde například v letech 2018–2022 získaly pětkrát v řadě cenu pro vítěze v kategorii Produkt roku. Z letních pneumatik nejvíce bodoval model Barum Bravuris 5HM, které tuto kategorii ovládl v roce 2020 a zároveň se stal jejím trojnásobným finalistou v letech 2019, 2021 a 2022.

Baťa průkopníkem tuzemské výroby pneumatik

Barum disponuje pozoruhodnou historií, sahající až do roku 1932, kdy se bratři Tomáš a Antonín Baťovi rozhodli, že si budou pneumatiky pro své podnikové nákladní vozy vyrábět sami, čímž sníží náklady na přepravu. Ještě pod značkou Baťa začali tyto pneumatiky dodávat na český trh a později k nim přidali i obutí pro osobní vozy.

Značka Baťa tím způsobila doslova revoluci na tehdejším československém trhu s pneumatikami, neboť do té doby byli tuzemští řidiči závislí především na dovozu ze zahraničí. Domácí výrobek pomohl snížit cenu na trhu. Výroba díky tomu výrazně rostla, svého vrcholu dosáhla v roce 1939, kdy Baťův závod opustilo na 250 tisíc nově vyrobených pneumatik.

Vznik a přejmenování na značku Barum 

S příchodem druhé světové války ale nastalo zpomalení výroby, zejména kvůli nedostatku výrobního materiálu. Zásadní zvrat ve vývoji značky nastal, když tehdejší československý prezident Edvard Beneš podepsal s představou oživování produkce dekret o znárodnění a zlínský podnik postupně přešel do vlastnictví státu. V roce 1947 vznikla dohoda o vytvoření nové obchodní organizace, jež zastřeší distribuci a prodej pneumatik. Spojením prvních písmen značek Baťa, Rubena a Matador/Mitas tehdy vzniká nový podnik s názvem Barum. Pod jeho jménem se později prodávaly veškeré gumové výrobky v ČSR, resp. v ČSSR – nejen pneumatiky!

Partnerství s rallye, spuštění výroby v Otrokovicích

V roce 1971 proběhl první ročník nejslavnějšího motoristického podniku na území Československa s názvem Barum Rally. Značka Barum byla od začátku jeho hlavním partnerem a také s ním spojila oficiální název.

Po sametové revoluci v roce 1989 musel Barum pro zachování své existence nalézt silného partnera. Toho našel v německém koncernu Continental AG. Smlouva o joint-venture byla podepsána 21. 12. 1992 a v platnost vstoupila 1. 3. 1993. Vznikla společnost Barum Continental s.r.o. (dnes Continental Barum s.r.o.) a značka Barum se stala součástí koncernu Continental AG. Díky novému silnému partnerovi firma získala přístup k nejrůznějším know-how a k moderním technologiím, výsledkem čehož proběhl výrazný růst výroby a dramatický nárust kvality pneumatik značky Barum.

Zdroj: Contintental