Než si rozsvítíte Vánoce, ujistěte se, že nepodpalujete svůj domov. Kupujte pouze certifikovaná vánoční světýlka
Vánoční světýlka sice vytváří kouzelnou atmosféru, ale mohou být i nebezpečná. Každý rok u nás hoří desítky domácností právě kvůli vadnému vánočnímu osvětlení.
S blížícími se vánočními svátky české domácnosti rozsvěcují tisíce světelných dekorací. Zatímco tyto zářivé ozdoby dokáží vykouzlit jedinečnou vánoční atmosféru, skrývají v sobě i temnou stránku.
Málokdo si uvědomuje skutečná rizika spojená s jejich nesprávnou instalací nebo používáním vadného osvětlení. Statistiky hasičů jsou alarmující – každý rok vyjíždějí k desítkám požárů, které mají na svědomí právě vánoční světýlka.
Třetina vánočních světýlek může být nebezpečná
To, co začíná jako nevinná vánoční výzdoba, může skončit tragédií. V českých domácnostech nejsou požáry způsobené vánočním osvětlením žádnou raritou. Alarmující je zjištění Evropské komise, která upozornila, že až třetina vánočních světelných řetězů nesplňuje základní bezpečnostní standardy. Za většinou incidentů stojí zdánlivé maličkosti – poškozená elektroinstalace, přehřáté světelné řetězy nebo jejich umístění příliš blízko hořlavých materiálů.
Děsivá je především rychlost, s jakou se může situace vymknout kontrole.
„Od první jiskry po plameny, které mohou zachvátit celou místnost, uběhne pouze 50 sekund,“ varují hasiči.
Jak správně instalovat vánoční osvětlení?
Podcenění bezpečné instalace vánočního osvětlení se může tragicky vymstít. Investujte proto vždy a pouze do certifikovaných výrobků od důvěryhodných prodejců a důkladně kontrolujte bezpečnostní značky na obalu světýlek. Tyto symboly nejsou jen formalitou – říkají vám totiž velmi důležité informace o příkonu, napětí a odolnosti těchto vánočních dekorací. Plánujete venkovní výzdobu? Pak vybírejte jen světýlka s označením IP 43 a vyšším.
Před každým rozsvícením se podívejte, jestli nejsou poškozené kabely. Poškozený kabel může snadno způsobit zkrat. Zkontrolujte, jestli nejsou kabely prasklé nebo opotřebované. Důležité je také, aby nebyly přehnuté nebo zamotané, protože to může poškodit dráty. U světelných řetězů se podívejte na spoje – neměly by být volné nebo zoxidované.
A nezapomeňte také na žárovky – pokud jsou prasklé nebo znečištěné, mohou být nebezpečné. Pokud něco není v pořádku, raději světýlka vyměňte. A pamatujte na základní pravidlo – nikdy nenechávejte světýlka svítit bez dozoru.
Jak bezpečně vyzdobit domov?
Máte živý stromek? Nezapomínejte ho pravidelně zalévat. Také suchý jehličnan blízko topení totiž může vzplanout jako pochodeň během pár vteřin.
Tradiční svíčky potřebují extra pozornost. Dávejte je jen do stabilních nehořlavých svícnů. Věděli jste, že plamen svíčky má ještě 10 centimetrů od sebe teplotu kolem 200 stupňů? Proto kolem zapálené svíčky nesmí být papíry, textilie ani nic jiného, co může snadno chytnout. Nikdy nenechávejte hořící svíčky bez dozoru a v žádném případě je nedávejte blízko věcí, které mohou hořet.
Adventní věnec patří jedině na nehořlavou podložku. Extra opatrní buďte, když máte doma děti nebo zvířata – stačí totiž, aby vaše kočka shodila zapálený adventní věnec a neštěstí je bohužel na světě.
Při zdobení ve výškách použijte pořádný žebřík nebo schůdky. Nikdy nepoužívejte vratkou židli nebo stolek. I vánoční dárky potřebují správné místo – rozhodně je nedávejte blízko topení nebo krbu. Když vaříte sváteční dobroty, nenechávejte sporák bez dozoru a mějte po ruce hasicí přístroj nebo hasicí deku.
Bezpečnost by měla být o Vánocích na prvním místě. Když budete kontrolovat stav světýlek i dodržovat ostatní bezpečnostní pravidla, užijete si svátky v klidu a bez starostí.
Zdroj: hzscr.cz, ec.europa.eu, london-fire.gov.uk