Nedáváte si vzadu pás? To je chyba. Toto video vás donutí se připoutat

Přidat na Seznam.cz

Jízda bez připoutání na zadním sedadle je nejen v rozporu se zákonem, ale je i nebezpečná. Toto video dokazuje, proč byste se měli vždy připoutat, píše server Kalb.

„No a co, stejně umřu.“ Touto větou asi každý, kdo se odmítá vzadu připoutat, zlehčuje situaci jako vtip. Co kdybychom vám řekli, že to tak úplně není? Řídit bez zapnutého bezpečnostního pásu je vždy nebezpečné. A překvapivě je ještě nebezpečnější, pokud sedíte vzadu. Pak totiž nehazardujete se svým životem.

Institut IIHS pro bezpečnost silničního provozu před několika lety provedl sérii testů, které prokázaly smrtelnost takového jednání. Nepřipoutaný spolujezdec sedící za řidičem ho po nehodě doslova přimáčkl k přední části vozu. Ani sedadlo mu v tom nebránilo. Na takovou zátěž není vůbec navrženo.

Pokud jedete rychlostí 56 km/h (což na videu odpovídá 35 km/h), je vaše hmotnost v okamžiku nárazu znásobena kinetickou energií, kterou má vaše tělo v důsledku pohybu auta. Pokud cestující vzadu váží 75 kg, působí v okamžiku nárazu na řidiče síla větší než 1100 kg. Při rychlosti 80 km/h je to již téměř 1,7 tuny. Teď už chápete, proč je nutné se připoutat i vzadu? Dělejte to.

Zdroj: kalb.com