Návrat po padesáti letech! Představené Ferrari 499P poměří síly s rivaly i v 24h Le Mans

Přidat na Seznam.cz

Ferrari se poprvé po padesáti letech vrací na vrcholnou úroveň vytrvalostních závodů s novým vozem Ferrari 499P, který se příští rok zúčastní mistrovství světa FIA ve vytrvalostních závodech ve třídě Le Mans Hypercar, jak zmiňuje server Carscoops.

Vůz bude mít soutěžní premiéru na závodě 1000 mil Sebringu v březnu 2023 a má elegantní a zároveň účelný design, který již byl představen v červenožlutém závodním lakování. Designéři Ferrari zapracovali na přední části vozu se sadou tenkých LED světlometů a výrazným splitterem z uhlíkových vláken.

Nad předními pneumatikami jsou v karoserii velké otvory, přičemž je k vidění i známá kabina ve stylu prototypu. Boční karoserie je hladká a jednoduchá, což je dramatický kontrast oproti současnému vozu Ferrari F1, zatímco v zadní polovině si všimnete velké aerodynamické žraločí ploutve a vyčnívajícího křídla.

Italská automobilka vyvinula pro 499P vlastní podvozek, vzhledem k tomu, že bude závodit ve třídě LMH, a nikoli ve třídě LMDh, kde musí soutěžící používat podvozek buď od Multimaticu, Dallary, Orecy nebo Ligieru.

O pohon vozu 499P se stará 3,0litrový šestiválec se dvěma turbodmychadly, který sdílí platformu se závodním vozem 296 GT3, ale byla důkladně přepracována, takže je lehčí a může fungovat jako nosná část konstrukce vozu. Nechybí ani 900V baterie pohánějící elektromotor. Spalovací motor pohání zadní kola, zatímco elektromotor pohání přední kola. Vůz je také vybaven systémem rekuperace energie, který dobíjí baterii při zpomalování a brzdění. Model 499P dosahuje kombinovaného výkonu 680 koní.

Vůz 499P má za sebou více než 12 000 km testování a do konce roku bude homologován. Jeho výjezdy v příštím roce v rámci mistrovství světa FIA ve vytrvalostních závodech budou zahrnovat i 24 hodin Le Mans.

Zdroj: carscoops.com