Naučte se otevřít okno správně. Většina z nás to dělá špatně a potom jsme nemocní
Větrání není aktivitou, na kterou by myslelo mnoho lidí. Časem se ale může stát, že se na zdech objeví plíseň a lidé začnou hledat příčinu. Tou může být i špatné větrání. Vyvarujte se proto chybám, které dělá většina osob.
Lidé otevírají okna hlavně v případech, kdy v místnosti něco zapáchá nebo když je v pokoji velké vedro. Jen málokdo otevírá okno kvůli vysoké vlhkosti nebo proto, aby dovnitř pustil čerstvý vzduch. O tom, jak je větrání důležité, by měl vědět každý, protože tím může předejít problémům s plísní nebo s vlhkými zdmi. Tyto potíže je poté potřeba odstranit a v některých případech je nutné udělat i stavební úpravy.
Pravidelným větráním můžete předejít zdravotním problémům
Otevírat doma okno několikrát za den by mělo být běžné. Jen díky tomu se budete moci nadýchat čistého vzduchu. Pokud byste to tak nedělali, začne se v pokoji hromadit oxid uhličitý. To, že byste měli vyvětrat, vám naznačí únava i přes den, problémy s koncentrací, ospalost nebo bolest hlavy. Bohužel člověk nedokáže včas poznat, kdy je vhodná na to, aby vyvětral, a proto je potřeba na tuto činnost myslet.
Viditelnou známkou nepravidelného větrání je plíseň. Ta se tvoří hlavně na místech, kde je vlhko. Přestože má většina lidí dojem, že se tvoří jen ve starých domech, tak to není pravda. Všimnout si ji můžete i v novostavbách. Vzniku plísně hodně napomáhá i neznalost lidí o tom, jak správně větrat.
Pořiďte si do každé místnosti vlhkoměr
S tím, kdy je čas na to, abyste otevřeli okna, vám pomůže měřič oxidu uhličitého a vlhkoměr. Tato zařízení si můžete koupit v mnoha elektro prodejnách a usnadní vám rozhodování o tom, kdy vyvětrat. Optimální hodnota oxidu uhličitého by měla být doma okolo 1 000 ppm. Vlhkost by se měla pohybovat mezi 40 až 60 %.
V případě, že by byla vlhkost nižší, pravděpodobně byste měli problémy s dýcháním a se suchým kašlem. V opačném případě bude na stěnách vznikat plíseň, která není pro zdraví dobrá a je nutné ji včas odstranit. Zároveň je ale potřeba přijít i na příčinu, kvůli které vlhkost v domě vzniká. Tou může být špatné větrání, ale i spoustu dalších potíží.
Jak předejít plísni v místnosti?
Předejít plísni můžete správným a pravidelným větráním. Jestliže by ale ani to nepomohlo, budete muset jít hlouběji. Zkontrolujte vodoměr a spotřebu. Může být prasklá vodovodní trubka ve zdi a z ní pomaličku uniká voda, která způsobuje vyšší vlhkost. Prádlo začněte sušit pouze venku nebo si pořiďte sušičku.
Pokud je vlhkost v pokoji, který je pod střechou, zkontrolujte si, zda vám do domu nezatéká. Starší domy mají špatnou izolaci. Jestliže máte možnost se dostat k základům domu, udělejte novou izolaci. Ta bude dům chránit před pronikáním vlhkosti dovnitř a pomůže vám v boji s vlhkostí. V případě, že vyzkoušíte vše a nezjistíte důvod, můžete si koupit odvlhčovač, který vám pomůže při vysoušení místností.
Plíseň může vyvolat různá onemocnění
Protože se již dlouhodobě ví o tom, jaké problémy způsobuje plíseň, měli byste se jí co nejdříve zbavit a zároveň udělat vše pro to, aby znovu nevznikla. Mladí i starší lidé mohou mít kvůli plísni dýchací potíže. U někoho dokonce dokáže vyvolat astma.
Naučte se, jak správně větrat
Naučit se správně větrat není žádná věda. Vždy je dobré větrat několikrát přes den. Nemělo by se jednat o dlouhé větrání, ale spíše o krátké (přibližně 5 až 10 minut). Otevřete okna dokořán ve více místnostech a nechte otevřené i dveře. Čím větší je venku zima, tím kratší dobu větrejte. V zimě nezapomeňte ztlumit topení. Tento způsob větrání provádějte například 4x denně, ale jestliže bude vlhkost v domě vyšší než by měla být, klidně otevírejte okna častěji.
Zdroje: cdc, homebuilding, lifehacker