Nastartovat auto pomocí očí? Společnost Hyundai si tuto technologii patentovala

Přidat na Seznam.cz

Bezklíčové odemykání a startování je v moderních automobilech velmi atraktivním prvkem. Obvykle se setkáváme s klíčenkami, dálkovým ovladačem s čipem RFID, který umožňuje nastartovat vůz bez nutnosti strkat klíč do klíčové dírky.

Zdá se, že jihokorejská automobilka Hyundai už klíčenky přerostla, protože společnost vyhlíží patentování technologie snímání oční duhovky, která bude po schválení zavedena do vozidel ve výrobním řetězci společnosti, informoval server News18. Snímač oční duhovky umožní majiteli nastoupit a nastartovat vůz pouhým pohledem.

Skenovací systém bude snímat oči řidiče prostřednictvím infračervené kamery. Infračervená technologie se používá k omezení neefektivity skenování. To bude užitečné v případě, že skenování brání nějaký předmět, včetně slunečních brýlí nebo brýlí. Podle zprávy bude skener oční duhovky skenovat oči řidiče a teprve poté bude možné vůz nastartovat.

Se skenerem bude propojeno také nastavení volantu a sedadel, aby bylo možné vůz dále personalizovat. Snímač oční duhovky funguje také jako velmi lukrativní bezpečnostní prvek.

V kategorii biometrické identifikace patří skenování oční duhovky k nejbezpečnějším. Majitel vozu získá vylepšené zabezpečení, protože skenování duhovky je velmi obtížné trumfnout.

Jako první bude Hyundai a Kia

Hyundai ve své přihlášce podané u Úřadu Spojených států pro patenty a ochranné známky (USPTO) vysvětluje tuto technologii takto: „Kamera nakonfigurovaná tak, aby získávala obrazová data oční bulvy, a řídicí modul nakonfigurovaný tak, aby odhadoval duhovku na základě informací o zornici získaných z obrazových dat oční bulvy.“

Jakmile bude technologie patentována a schválena, může se tato funkce brzy promítnout do vozů vyráběných společnostmi Hyundai a Kia, ačkoli se očekává, že tuto technologii nejprve dostanou pouze vozy nejvyšší třídy.

Skenování duhovky se v automobilech zatím neobjevuje, ale pokud jde o biometrickou identifikaci, otisky prstů jsou již v některých automobilech k dispozici. Například model Genesis GV70 umožňuje řidiči nastartovat vůz až po naskenování otisku prstu.

Zdroj: news18.com