Národní technické muzeum si převzalo vůz prezidenta ČR

Přidat na Seznam.cz

Vůz ŠKODA SUPERB hlavy českého státu nyní doplňuje sbírku prezidentských vozů Národního technického muzea v Praze.

ŠKODA AUTO předala do sbírek Národního technického muzea v Praze dosavadní oficiální vůz hlavy českého státu. ŠKODA SUPERB doplňuje kolekci prezidentských vozů, k níž patří mimo jiné reprezentační automobil prvního prezidenta Československé republiky, T. G. Masaryka. Václav Klement, spoluzakladatel společnosti, daroval již v roce 1935 muzeu VOITURETTE B, jeden z prvních modelů automobilky, stejně jako několik motocyklů a cenné archiválie.

Dosavadní oficiální vůz prezidenta České republiky pochází z roku 2019. Jedná se o provedení ŠKODA SUPERB Laurin & Klement černé barvy se zážehovým motorem 2,0 TSI o výkonu 206 kW a pohonem všech kol.

Nyní se tento automobil během slavnostního ceremoniálu stává součástí sbírky prezidentských vozů Národního technického muzea v Praze. V červnu 2015 dostala hlava státu k dispozici první sériově vyrobený exemplář ŠKODA SUPERB třetí generace. Model ŠKODA SUPERB je tradičním dopravním prostředkem prezidentů České republiky již od roku 2003.

Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea v Praze, k tomu dodává: „Velmi si vážím dlouhodobé spolupráce se ŠKODA AUTO a podpory, kterou ŠKODA AUTO Národnímu technickému muzeu poskytuje. Je to přátelství přetrvávající více jak 100 let, které se datuje od chvíle, kdy zakladatel automobilky Václav Klement věnoval svůj osobní archiv, finanční prostředky a první exponáty našemu muzeu. Věřím, že tato tradice se bude dále rozšiřovat, čehož dokladem je předání prezidentského vozu ŠKODA SUPERB 3. generace do našich sbírek.“

Zdroj: Škoda