Nákup ojetého auta. Jednoduchý tip s najetými kilometry, který vám ušetří spousty peněz

Přidat na Seznam.cz

Pokud si vybíráte ojetý vůz, je třeba zvážit mnoho faktorů. To je důvod, proč se spousty lidí při rozhodování o koupi ojetého vozu potýká s problémy. Ojetý vůz může mít mnoho problémů a ne všechny z nich bude snadné odhalit. Jedním z kritérii, na které při nákupu ojetého vozu koukáme je počet najetých kilometrů. Tento průvodce vám pomůže určit, kolik kilometrů by měl mít ojetý vůz, aby byl považován za dobrý kup vzhledem k ceně.

Jaký je správný počet najetých kilometrů u ojetého vozu?

Vozidla s vysokým počtem najetých kilometrů mohou být samozřejmě náchylnější k problémům než vozidla s nižším počtem najetých kilometrů a náklady na údržbu se časem zvyšují. Poslední věc, kterou chcete, je vůz s vysokým počtem najetých kilometrů, který má motor ve špatném stavu a spousty dalších závad. Pokud však toužíte po něčem skutečně levném, je možné, že nenajdete vůz s nízkým počtem najetých kilometrů a cenou, která by se vám líbila. To neznamená, že nemůžete najít ojetý vůz s přiměřeným počtem najetých kilometrů, který je v dobrém stavu.

Jaký je tedy správný počet najetých kilometrů u ojetého vozu? Nabízí se jednoduchý tip, resp. výpočet. Průměrný člověk najede ročně přibližně 20 000 km, takže toto číslo můžete jednoduše vynásobit stářím vozu. Pět let jízdy by tedy mělo činit přibližně 100 000 km, a to je doba, kdy většina lidí vymění vůz za nový, jak uvádí web Carwow.

Pokud však zkontrolujete tachometr a údaj bude mnohem vyšší než tento výpočet, víte, že vůz byl hodně ježděný a pravděpodobně bude o něco více opotřebovaný. Nákup vozu s vysokým počtem najetých kilometrů s sebou samozřejmě nese určitá rizika, a přestože vždy existují výjimky z pravidla, je třeba nákup vozů s vysokým počtem najetých kilometrů před koupí velmi pečlivě zvážit.


Nákup vozu s vysokým počtem najetých kilometrů

Auta na prodej s vysokým počtem najetých kilometrů mohou mít potenciálně více problémů než auta bez najetých kilometrů. Zde je stručný kontrolní seznam věcí, na které je třeba se zaměřit při prohlídce ojetých automobilů:

Jaký je správný počet najetých kilometrů u ojetého vozu? Jak jsme již uvedli, měli byste se dívat na přibližně 20 000 km nebo méně za rok provozu. To samozřejmě není žádná věda, protože je možné, že v jednom roce bylo najeto více kilometrů a v jiném méně. To by mohlo znamenat, že rok obzvláště náročné jízdy mohl mít na komponenty vozu větší vliv. A vozy s nižším počtem najetých kilometrů, ale s menší pozorností věnovanou preventivní údržbě, na tom mohou být hůře než vozy s vyšším počtem najetých kilometrů, které byly pečlivě udržovány.

Jaká je historie vozidla? Osoba, od které vůz kupujete, nemusí být původním majitelem. V takovém případě je třeba si řádně zjistit, odkud vůz pochází. Může se jednat například o havarované vozidlo. To jsou věci, o kterých byste měli vědět. Absence takové historie je jedním z varovných signálů, na které je třeba si dát pozor.

Zdroj: redakce, carwow.co.uk