Na jízdu v bouřce pozor. Řidiči by měli dodržovat několik základních pravidel, jinak se vystavují velkým rizikům

Přidat na Seznam.cz

Jaro je v plné síle a občas se během něj na nás usmívají i bouřky. Existuje šance, že nás blesky a prudký déšť překvapí ale i zrovna v okamžiku, kdy jsme na cestách. Naštěstí není důvod k obavám, pokud dodržíme pár základních pravidel.

V obecnosti se doporučuje, aby řidič v průběhu bouřky zastavil na bezpečném místě, což může být například nejbližší parkoviště. Je vhodné vyhnout se oblastem, kde je mnoho stromů nebo dokonce lesů, protože existuje riziko, že by nás mohl zasáhnout blesk, který by mohl způsobit pád stromu na auto. Místo toho je lepší volit otevřená prostranství.

Zbystřit musí hlavně motorkáři

Jakmile zastavíme, není vhodné vystupovat z vozu. Auto totiž slouží jako jakýsi ochranný štít, což znamená, že pokud by do něj blesk udeřil – což není příliš pravděpodobné – elektrický náboj by se rozptýlil po kovové karoserii a nepronikl by dovnitř. Je třeba být opatrný zejména v případě motorek a kabrioletů, kde tento fyzikální princip neplatí. Motorkáři by se měli co nejrychleji schovat, ideálně do budovy, nebo v extrémních případech pod betonový nebo kovový most. I přesto, že jsou v bezpečí, nesmějí zapomínat, že se nesmí dotýkat kovových částí. Je dobré také položit motorku na zem a držet se od ní vzdálení minimálně dva metry.

Bouřka je obvykle nejnebezpečnější, pokud je od nás vzdálená méně než 3 kilometry, takže není vhodné nic podcenit. Naopak, pokud je bouřka vzdálená více než 10 kilometrů, je často bezpečné pokračovat v jízdě, ale vždy záleží na osobním uvážení.

Je-li nutné zůstat v bezpečí, je lepší v autě setrvat, aniž bychom se opírali o okna a mějme je zavřené. Pokud se řadíme mezi ty, kteří nechtějí nebo nemohou zastavit během bouřky, měli bychom dodržovat několik pravidel. Pokud bouřka přináší déšť, je vhodné zapnout potkávací světla, abychom byli vidět i zezadu. Pokud začne pršet hustěji, je dobré zapnout i mlhová světla, ale to závisí na konkrétní situaci. Při dešti se na silnici hromadí voda, což může vést k aquaplaningu, což je nebezpečné i pro zkušené řidiče.

Pozor na delší brzdnou dráhu

V takovém případě je lepší zpomalit. Bude to užitečné i v dalších situacích, protože mokrá silnice prodlužuje brzdnou dráhu. Měli bychom také udržovat větší odstup od vozidla před námi, abychom měli čas reagovat, pokud náhle zareaguje na nějakou překážku, jako je spadlý strom. Pamatujme, že na mokré vozovce je ovládání vozidla obtížnější. Jestliže dorazíme do cíle o pár minut později, není to tak zásadní, jako ochrana našeho zdraví a bezpečnost.

Je také užitečné mít sjednané pojištění proti živelným událostem. Pokud nás bouře postihne a strom spadne na auto, nemusí být automaticky zajištěno, že pojišťovna škodu uhradí, i když máme povinné ručení a havarijní pojištění. Proto je dobré se v pojišťovně informovat, protože nehody se stávají i těm nejopatrnějším, a mohli bychom být nuceni hradit škodu z vlastních prostředků. Pokud často cestujeme do zahraničí, měli bychom to sdělit naší pojišťovně, aby nám mohla nabídnout vhodné pojištění platné i v zahraničí.

Zdroj: Go Get