Na dovolené v Chorvatsku a na Slovinsku si dávejte pozor, co a za kolik tankujete

Přidat na Seznam.cz

V Chorvatsku i Slovinsku jsou ceny pohonných hmot nadále regulovány. Pokud si dáte pozor a vyberete si tu „správnou“ čerpací stanici, můžete tankovat vcelku levně. V opačném případě se můžete spálit a benzín nebo naftu zbytečně přeplatit.

Naposledy se však ceny pohonných hmot zvýšily již ve Slovinsku a Chorvatsku. Od 18. července zdražil běžný benzin o 2,4 Kč na 34,9 Kč za litr. Nafta je dražší o 5,5 Kč a stojí 36,06 Kč za litr.

Ceny rostou také v Chorvatsku. Platí (na rozdíl od Slovinska) na všech běžných čerpacích stanicích. Cena benzinu se zvýšila o 4,8 Kč centy na 35 Kč za litr. Chorvaté stanovili ceny na dva týdny stejně jako Slovinci a lze očekávat, že v příštím týdnu budou ve zdražování pokračovat. V nejbližší době by měla příslušná ministerstva jednotlivých zemí oznámit nové ceníky na dalších šest měsíců.

Dávejte si pozor na to, co a kde tankujete

Při tankování na dovolené v zahraničí si vždy dávejte pozor, co a kde tankujete. Regulované ceny platí ve Slovinsku pouze mimo dálniční síť. Místní čerpací stanice v rámci dálnic si stanovují vlastní cenovou politiku.

Stejně tak benzin nebo nafta mají pevné ceny pouze v případě, že tankujete běžnou verzi. Za prémiová paliva musíte zaplatit plnou cenu.

Zároveň byly zaznamenány případy, kdy si vyděšení motoristé v přímořských zemích všimli, že čerpací stanice v blízkosti moře nabízejí pohonné hmoty za vysokou cenu, která neodpovídá regulovaným cenovkám. V takových případech se obvykle jedná o čerpací stanice pro lodě nabízející prémiové palivo, které opět nepodléhá vládní regulaci.

Zdroj: Kleinezeitung, redakce