Moskviče se budou vyrábět v bývalé továrně Renault. První budou vozy už v prosinci

Přidat na Seznam.cz

Poté, co bylo Rusko téměř odříznuto od přístupu k „západním“ automobilům, se místní úřady rozhodly vzít věci do vlastních rukou a vzkřísit bývalé sovětské značky. Jedním z nich bude Moskvič, který by se měl začít vyrábět v prosinci 2022.

Po odchodu Renaultu z Ruska a symbolickém prodeji francouzských aktiv v ruském koncernu AvtoVAZ hodlá moskevská továrna obnovit výrobu. Místo automobilů založených na zahraničním kapitálu se zde však mají vyrábět místní produkty reprezentující vzkříšenou značku Moskvič.

Rozhodnutí bylo oznámeno před několika měsíci. Nyní se však hovoří o konkrétních datech. Tisková kancelář Moskviče oznámila, že závod se v současné době připravuje na zahájení výroby. Podle plánu by mělo ještě letos sjet z linky přibližně 600 vozidel, z toho 200 elektromobilů.

V příštím roce by měla výroba dosáhnout stropu 50 000 vozů, z nichž 10-20 000 bude elektrických. Celkem se plánuje výroba pěti modelů, a to čtyř crossoverů a jednoho sedanu.

Za projektem vzkříšení Moskviče stojí úřad moskevského primátora a největší ruský výrobce nákladních automobilů Kamaz. Současně probíhají práce na rozvoji dealerské sítě. Plánuje se otevřít 23 prodejen v největších ruských městech, jak uvádí server Autostat.

Přestože výroba má být zahájena v prosinci, o plánovaných modelech toho zatím mnoho nevíme. Vzhledem k tomu, jak sankce ovlivnily bratrské závody společnosti AvtoVAZ a vozy, které nabízejí, se však pravděpodobně nebude čím chlubit.

Zdroj: redakce, autostat.ru