Moskva má nyní 900 autobusů na baterie

Přidat na Seznam.cz

Ruské hlavní město slaví 900. bateriový elektrobus, který byl právě uveden do provozu. Moskevský vozový park elektrobusů je nyní jedním z největších na světě, informuje portál insideevs.com. Provozuje ho společnost Mosgortrans.

V listopadu společnost Mosgortrans oznámila, že do ulic ruského hlavního města nasadila 500 elektrobusů. Nyní do svého vozového parku zařadila dalších 400 autobusů a není daleko od svého cíle 1000 autobusů do konce roku 2021. Většinu vozidel dodala společnost Kamaz a jsou poháněna lithium-titanátovými bateriemi (LTO).

V ruském hlavním městě byl právě uveden do provozu 900. bateriový elektrobus
Do konce tohoto desetiletí hodlá Moskva přejít na plně elektrický pohon všech autobusů na silnicích hlavního města, zatímco nákupy dieselových autobusů již byly pozastaveny. Dojezd elektrifikovaného autobusu na jedno nabití je 800 km.

Město má více než 150 rychlodobíjecích stanic a do konce roku 2023 jich chce mít celkem 500. Plány na rozšíření se týkají také počtu vozidel v elektrifikovaném vozovém parku, který bude do konce roku 2024 čítat více než 3000 vozidel.

Pokud je nám známo, větším (výrazně vyšším) počtem bateriových elektrobusů se mohou pochlubit pouze čínská města, i když trend elektrifikace je zřetelný i v Evropě. Elektrobusy se těší významnému podílu (6,1 %) na nákupu nových vozidel v Evropské unii již v roce 2020.

Zdroj: insideevs.com