Mohou ekologické pneumatiky ušetřit peníze za palivo? Známe odpověď

Přidat na Seznam.cz

Možná vás láká vybavit svůj vůz ekologickými pneumatikami ve jménu úspory peněz za palivo, ale fungují skutečně? Pokud ano, vyplatí se za ně připlatit?

Pokud jde o ekologické pneumatiky, existuje několik hlavních modelů. Například Michelin E Primacy a Continental EcoContact 6. Tyto pneumatiky jsou označeny známkou „eko“, protože mají výrazně nižší valivý odpor ve srovnání s běžnými pneumatikami, v některých případech až o 30 % nižší celkový valivý odpor.

Toto snížení valivého odporu může vést k poměrně slušné úspoře paliva, protože s touto gumou může vaše auto ujet větší vzdálenost s menší spotřebou paliva. Matematika, která se skrývá za ekologickými pneumatikami a jejich úsporami, je však poměrně složitá. Výše zmíněné snížení valivého odporu se nerovná 30procentní úspoře paliva, protože spotřeba paliva vozu závisí na různých faktorech, jako je aerodynamika vašeho vozu a ztráty hnacího ústrojí. Pneumatiky automobilu jsou zodpovědné pouze za přibližně pětinu celkové spotřeby energie vozidla, což znamená, že ekologické pneumatiky mají na papíře pouze šestiprocentní vliv na celkovou spotřebu paliva, což se při reálné jízdě rovná rozdílu 3,5 %.

Jiná studie z Mnichovské univerzity zjistila, že ekologické pneumatiky mohou přinést malou úsporu ve srovnání se standardními pneumatikami, zhruba 6 000 korun v průběhu 32 000 kilometrů. To sice není k zahození, ale kupovat si novou sadu pneumatik, abychom ušetřili trochu peněz, je protimluv.

Tyto pneumatiky často začínají svou životnost s menší hloubkou dezénu než běžné pneumatiky, aby se snížil jejich valivý odpor. To znamená, že hloubka dezénu se zmenšuje rychleji než u běžných pneumatik, což má za následek kratší celkovou životnost a častější výměny. Menší hloubka dezénu může mít značný vliv na přilnavost, ovladatelnost a brzdění vozidla za mokra. Negativa takzvaných ekologických pneumatik nemusí stát za sliby, které se na papíře objevují.

Přilnavost za mokra je nejkritičtějším bezpečnostním aspektem, pokud jde o pneumatiky vašeho vozidla, a že kompromis na úkor bezpečnosti za mokra ve jménu vyšší účinnosti na suchu se mnoha kupujícím jednoduše nevyplatí. Ekologické pneumatiky budoucnosti mohou mít lepší rovnováhu mezi výkonem na suchu a mokru, ale v současné době nejsou tyto pneumatiky nejlepším řešením pro zlepšení celkové spotřeby paliva.

Existuje několik dalších věcí, které můžete udělat pro optimalizaci svých pneumatik a své jízdy pro maximální úsporu paliva. Udržujte v pneumatikách svého vozu doporučený tlak, protože to je bezplatný a snadný způsob, jak snížit valivý odpor vozu a snížit spotřebu paliva. Kontrolujte úroveň tlaku v pneumatikách a upravujte ji alespoň každý měsíc, v ideálním případě každý týden.

Můžete také zkusit experimentovat s mírným přehuštěním pneumatik vašeho vozu o jeden nebo dva psi nad jejich doporučenou úroveň tlaku. To by mohlo snížit celkovou spotřebu paliva vašeho vozu a také zlepšit odezvu řízení, ale kompromisem bude snížení komfortu a kvality jízdy vozidla a centrální úroveň dezénu se sníží rychleji než obvykle. To znamená, že budete muset měnit pneumatiky dříve než obvykle, což samozřejmě vede k vyšším nákladům. Mezi další možnosti, které můžete udělat, patří méně časté ježdění s vozem, ačkoli to pro mnoho motoristů není řešením. Zkuste snížit celkovou rychlost, pokud možno zvednout nohu z plynového pedálu a vyjíždět s rozběhem, abyste minimalizovali plýtvání energií.

Zdroj: carthrottle.com